«Γλίστρησε» στο γρασίδι ο Τσιτσιπάς (vid)

Εκτός ρυθμού ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ηττήθηκε στην πρεμιέρα του στο χορτάρι από τον Ρισάρ Γκασκέ και αποχαιρέτησε πρόωρα τη Στουτγκάρδη.

Ο 37χρονος Γάλλος, Νο.55 στον κόσμο, επικράτησε με 7-6(8), 2-6, 7-5 σε 2 ώρες και 17 λεπτά και έκλεισε θέση στα προημιτελικά του Boss Open (ATP 250), όπου θα συναντήσει τον Γιαν Λέναρντ Στρουφ. Ο χαρισματικός τενίστας, μάλιστα, έγινε μόλις ο τέταρτος εν ενεργεία παίκτης (μετά από τους Ναδάλ, Τζόκοβιτς, Μάρεϊ) που συμπληρώνει τις 600 νίκες!

Επηρεασμένος από την αλλαγή επιφάνειας και χωρίς έμπνευση, ο Στέφανος δεν κατάφερε να ξεκινήσει δυναμικά τη σεζόν στο χορτάρι, χάνοντας και την ευκαιρία να βάλει βαθμούς στην τσέπη για να «χτυπήσει» το Top 4.

Μετά την απώλεια του πρώτου σετ στο τάι μπρέικ, φάνηκε να... βάζει τα πράγματα στη θέση τους στο δεύτερο, όμως στο τρίτο ο εξαιρετικός Γκασκέ σέρβιρε πολύ καλά, δεν έδωσε... δικαιώματα στον Στεφ και άρπαξε τη νίκη, εκμεταλλευόμενος το νευρικό γκέιμ του αντιπάλου του στο φινάλε. Χρειάστηκε, πάντως, πέντε ματς πόιντ!

Ο Τσιτσιπάς είχε αρκετά προβλήματα στις επιστροφές του και το backhand του ήταν και πάλι αρκετά ασταθές, αλλά ακόμα και έτσι θα μπορούσε να φτάσει στη νίκη.

Στο τελευταίο service game του, όμως, δεν βρήκε πρώτα σερβίς και υπέπεσε σε κρίσιμα λάθη, με αποτέλεσμα να κλείσει τελικά τον αγώνα ο Γάλλος, παρά την «ηρωική» του προσπάθεια να στείλει το ματς σε τάι μπρέικ.

Και όμως, ο Στέφανος ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα και προηγήθηκε πολύ γρήγορα με 3-0, αφήνοντας μια αίσθηση ότι θα έφτανε σε μια άνετη νίκη. Ο Γκασκέ, ωστόσο, βρήκε απάντηση στο κακό service game του Τσιτσιπά στο 3-1, μείωσε σε 3-2 και τελικά οι λογαριασμοί λύθηκαν στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Στεφ είχε ένα σετ πόιντ στο 6-7, αλλά τελικά έχασε την ευθεία, ο Γκασκέ ισοφάρισε σε 7-7 και βρέθηκε με το τρίτο δικό του σετ πόιντ μετά από ένα υπέροχο πέρασμα στο 8-8. Με τις μπάλες στα χέρια του αυτή τη φορά, έβγαλε winner και «έγραψε» το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, όμως, ο 24χρονος τενίστας... σα να ξύπνησε και παίρνοντας προβάδισμα με 4-0, δεν δυσκολεύτηκε στη συνέχεια να φέρει το ματς στα ίσα και να πάρει ξανά τον τίτλο του φαβορί.

Παρότι είχε το μομέντουμ, η ισορροπία επέστρεψε στο τρίτο σετ και όσο περνούσε η ώρα, τόσο άρχιζε να το πιστεύει ο Γάλλος. Μετά από ένα δικό του χαμένο μπρέικ πόιντ στο δεύτερο γκέιμ, έσωσε δύο του Στεφ (στο τρίτο και στο έβδομο) και το... θρίλερ να συνεχίστηκε.

Ο Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να απειλήσει στη συνέχεια με τις επιστροφές του και βρέθηκε να σερβίρει υπό πίεση στο 4-5, αλλά στάθηκε στο ύψος του και καθάρισε με μηδέν. Δεν ήταν, όμως, το ίδιο ψύχραιμος στο 5-6 και την κατάσταση εκμεταλλεύτηκε ο Γκασκέ, στριμώχνοντάς τον για να τελειώσει τον αγώνα.

Ο Στεφ κατάφερε να επιστρέψει από το 15-40 και να σώσει και άλλα δύο ματς πόιντ στη συνέχεια, ωστόσο ο Γκασκέ βρέθηκε ξανά με ματς πόιντ μετά από ένα πολύ ωραίο backhand (ένα από τα πολλά) και το τέλος ήρθε με το λάθος του Στέφανου. Ήταν η 38η νίκη του Γάλλου επί τενίστα του Top 10!

Ο Στέφανος θα παραμείνει στη Γερμανία, καθώς την άλλη εβδομάδα θα αγωνιστεί στο 500άρι του Xάλε, από όπου αποσύρθηκε ο Κάσπερ Ρουντ. Θα έχει, δηλαδή, άλλη μια ευκαιρία να πάει για το Νο.4 του κόσμου.