Ατσάλινος Τσιτσιπάς και τώρα... Μάρεϊ!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς λύγισε τον Ντόμινικ Τιμ σε θρίλερ των πέντε σετ και αύριο (6/7) θα παίξει για πρώτη φορά στην καριέρα του στο περίφημο Centre Court του Wimbledon!

Αλύγιστος ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, «υπέταξε» τον εμπνευσμένο Αυστριακό με 3-6, 7-6(1), 6-2, 6-7(5), 10-8 σε συνολικά 3 ώρες και 56 λεπτά (σε διάστημα δύο ημερών) και έχει τώρα μεγάλο ραντεβού με το αγαπημένο παιδί των Βρετανών, τον Άντι Μάρεϊ!

Μπορεί να χρειάστηκε πέντε σετ για να φτάσει στη μεγάλη νίκη, όμως ο Στεφ ήταν πραγματικά... άλλος άνθρωπος σε σχέση με τη χθεσινή του εμφάνιση. Αυτή τη φορά μπήκε πολύ δυνατά στο court, έπαιξε πολύ επιθετικά και επιτέλους έδειξε το all around παιχνίδι που διαθέτει, ανεβαίνοντας συνολικά 64 φορές στο φιλέ (46/64).

Και όλα αυτά κόντρα σε έναν παίκτη δεν είναι και πολύ... φίλος με το χορτάρι, όμως πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις των τελευταίων μηνών!

Όπως είπαμε, λοιπόν, θα παίξει για πρώτη φορά στο κεντρικό court του Wimbledon, όμως θα πρέπει να είναι έτοιμος και πνευματικά, καθώς δεν θα είναι εύκολο να διαχειριστεί το «θερμό» βρετανικό κοινό!

Ο Στεφ προσπάθησε να πιέσει όταν έγινε η επανέναρξη του αγώνα (στο 3-6, 4-3) και είχε ένα σετ πόιντ στο 4-5, ωστόσο ο Τιμ έμεινε όρθιος με το σερβίς του και οι διαφορές λύθηκαν τελικά στο τάι μπρέικ, όπου ο Τσιτσιπάς έδωσε... ρεσιτάλ. Χάνοντας μόνο έναν πόντο έφερε το ματς στα ίσα και μπήκε με άλλο αέρα στο τρίτο σετ, όπου κατάφερε να σημειώσει τα πρώτα μπρέικ του!

Μετά από πέντε χαμένες ευκαιρίες στο τρίτο γκέιμ (1-2), ο Στεφ έβαλε το πόδι στο γκάζι και δεν άφησε τον αντίπαλό του να πάρει άλλο γκέιμ μέχρι το τέλος, φτάνοντας θριαμβευτικά στο 2-1.