Τσιτσιπάς - Ζβέρεφ 2-0: Άνετα στους "8" του Paris Masters και πρόκριση στο ATP Finals

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπαιξε ωραίο τένις και επικρατώντας 2-0 (7-6, 6-4) του Αλεξάντερ Ζβέρεφ στους "16" του Paris Masters πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά και μαζί το εισιτήριο για το ATP Finals.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο6) μετά τον Οζέρ-Αλιασίμ πέρασε και το εμπόδιο του Αλεξάντερ Ζβέρεφ (Νο9) με 2-0 (7-6, 6-4) και προκρίθηκε στους "8" του Paris Masters, εξασφαλίζοντας παράλληλα το έκτο εισιτήριο στο ATP Finals (12-19/11). Στα προημιτελικά θα αντιμετωπίζει τον Χατσάνοφ.

Αυτή είναι η πρώτη φετινή αναμέτρηση των δύο τενιστών, ενώ συνολικά έχουν αναμετρηθεί 12 φορές, με τον Έλληνα τενίστα να προηγείται με 9-4.

Ο Έλληνας πρωταθλητής παραλίγο να να βάλει "τρικλοποδιά" στον εαυτό του στο πρώτο σετ, καθώς ενώ είχε το προβάδισμα με 5-2 κι ήθελε ένα game για να κλείσει το σετ, ο Γερμανός με τρία σερί games ισοφάρισε.

Οι δύο τενίστες πήγαν σε tie break, εκεί όπου ο Τσιτσιπάς έσφιξε τα δόντια, άφησε πίσω τον τραυματισμό το, κι όντας απόλυτα συγκεντρωμένος δεν έχασε την ευκαιρία και με 6-2 πήρε το πρώτο σετ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τραυματίστηκε στο 5ο game του 1ου σετ, έπειτα από μία επιστροφή και προσπαθώντας να αλλάξει κατεύθυνση και να τρέξει προς τα πίσω. Ο γιατρός του αγώνα προσέφερε πρώτες βοήθειες και στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς σηκώθηκε και συνέχισε τον σπουδαίο αγώνα.

Δυναμικά μπήκε ο 25χρονος και στο δεύτερο σετ, κάνοντας break με το καλημέρα. Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 3-1, ο Ζβέρεφ τον πίεσε, αλλά ο Έλληνας τενίστας με 6-4 κατέκτησε και το δεύτερο σετ.