Άνοδος για την Κύπρο με νίκη 2-1 επί της Ιρλανδίας

Η Εθνική ομάδα Davis Cup πανηγυρίζει την άνοδο της στο Group ΙΙΙ της Ευρω-Αφρικανικής Ζώνης, ύστερα από την επικράτηση της στον τελικό επί της Ιρλανδίας με 2-1 στους αγώνες που διεξήχθηκαν στο Σαν Μαρίνο, με τη συμμετοχή 10 Ευρωπαϊκών χωρών. Η ομάδα αποτελούμενη από τους Πέτρο Χρυσοχό, Μέλιο Ευσταθίου, Ελευθέριο Νέο και Σέργη Κυρατζή, και κάπτεν-προπονητή τον Δημήτρη Ηροδότου, ολοκλήρωσε αήττητη τις υποχρεώσεις της, ύστερα από έναν συγκλονιστικό αγώνα, που κρίθηκε στην τριτη αναμέτρηση με τους Ιρλανδούς στο Διπλό.

Σε ένα απόγευμα, και μια εξάωρη μάχη που όπως εξελίχθηκε έπρεπε να κυνηγά συνεχώς στο σκορ τους Ιρλανδούς, οι Πέτρος Χρυσοχός και Σέργης Κυρατζής μπήκαν στο Διπλό με το σκορ να έχει ήδη διαμορφωθεί στο 1-1. Είχε προηγηθεί η ήττα του Μέλιου Ευσταθίου στο πρώτο Μονό, και η νίκη του Πέτρου Χρυσοχού στο δεύτερο Μονό. Στο Διπλό κέρδισαν το πρώτο σετ με 6-2 και έχασαν το δεύτερο με το ίδιο σκορ. Έτσι η προσπάθεια όλης της εβδομάδας θα κρινόταν σε ένα μόνο σετ. Και τι σετ αποδείχτηκε ότι θα ήταν αυτό. Μέχρι το 6-6 και οι δύο ομάδες κράτησαν το σερβίς τους, και η άνοδος καθορίστηκε από το τελευταίο τάι-μπρέικ. Εκεί όπου οι ρακέτες της κυπριακής ομάδας πήραν φωτιά, και με το εκπληκτικό για τάι-μρέικ 7-0, ισοπέδωσαν τους Ιρλανδούς.

Τον αγώνα παρακαλούθησε από κοντά και ο Πρόεδρος της ΟΑΚ Νώντας Μεταξάς που μετέβη στο Σαν Μαρίνο για να βρεθεί κοντά στην προσπάθεια της ομάδας σημειώνοντας τα εξής : «Ένιωσα ιδιαίτερα υπερήφανος παρακολουθώντας όλη αυτή την υπερπροσπάθεια των παιδιών τις τελευταίες μέρες. Συγχαρητήρια στον Δημήτρη Ηροδότου που ανέλαβε την προετοιμασία όλο αυτό το διάστημα και τους καθοδήγησε εδώ στο Σαν Μαρίνο. Τίμησαν την Κύπρο με τον καλύτερο τρόπο, και το μέλλον τους ανήκει»

Ο κάπτεν της ομάδα Δημήτρης Ηροδότου λίγο μετά το τέλος του Διπλού που έδωσε και την άνοδο σημείωσε : «Είμαι πραγματικά περήφανος για όλα τα παιδιά. Όλη η ομάδα ήταν ενωμένη από την πρώτη μέρα προετοιμασίας μέχρι και τον τελευταίο σημερινό επεισοδιακό αγώνα. Πραγματικά τα έδωσαν όλα, και η νίκη είναι αποκλειστικά αφιερωμένη σε αυτούς. Αυτή η ομάδα έχει πραγματικά μέλλον. Ένα μεγάλο ευχαριστώ επίσης στην κερκίδα μας η οποία ήταν πραγματικά συγκλονιστική».

Αναλυτικά το αποτέλεσμα με την Ιρλανδία είναι :

Κύπρος-Ιρλανδία 2-1

Μέλιος Ευσταθίου Vs Σάιμον Καρρ 0-2 (3-6, 1-6), 1.19΄

Πέτρος Χρυσοχός Vs Πίτερ Μπόθγουελ 2-0 (7-5, 6-3), 1.42΄

Πέτρος Χρυσοχός /Σέργης Κυρατζής  Vs Πίτερ Μπόθγουελ / Τζούλιαν Μπράντλεϊ 2-1 (6-2, 2-6, 7-6 [0]), 2.03