S1NNER!

To No.1 του κόσμου στον θρόνο του: ο Γιάνικ Σίνερ ισοπέδωσε με 3-0 σετ τον Τέιλορ Φριτζ στον τελικό του US Open και έφτασε στον δεύτερο Grand Slam τίτλο του!

Ασταμάτητος ο 23χρονος τενίστας, επικράτησε του 26χρονου Αμερικανού (Νο.12) με 6-3, 6-4, 7-5 σε 2 ώρες και 19 λεπτά και έγινε ο πρώτος άνδρας από την Ιταλία που κερδίζει το αμερικανικό σλαμ. Τα είχε καταφέρει, βέβαια, και η Φλάβια Πενέτα το 2015.

Οι δύο καλύτεροι παίκτες της νέας γενιάς, λοιπόν, μοιράστηκαν φέτος τους Grand Slam τίτλους, με τον Ιταλό να θριαμβεύει σε Μελβούρνη και Νέα Υόρκη και τον Κάρλος Αλκαράθ να σηκώνει τα τρόπαια σε Παρίσι και Λονδίνο! Αυτό σίγουρα σηματοδοτεί την έναρξη μιας νέας εποχής...

Ο νεαρός τενίστας τρέχει τώρα ένα σερί 11 νικών στο tour (πήρε τον τίτλο και στο Σινσινάτι), ενώ πλησίασε ακόμα περισσότερο το year-end Νο.1. Συνολικά έχει 16 τίτλους καριέρας, έξι από τους οποίους έχουν έρθει τη φετινή σεζόν με 6-0 σε τελικούς!

O Σίνερ είδε τον Φριτζ να επιστρέφει από το 2-0 και να προηγείται με 2-3 στο πρώτο σετ, ωστόσο πήρε στη συνέχεια τέσσερα γκέιμ στη σειρά (εκμεταλλευόμενος και το χαμηλό ποσοστό του Αμερικανού στο πρώτο σερβίς), για να βάλει τις βάσεις για τη νίκη.

Στο δεύτερο σετ, όμως, και οι δύο παίκτες σέρβιραν εξαιρετικά και πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 4-4. Ο Σίνερ κράτησε το σερβίς του αμέσως μετά (5-4), αλλά δεν συνέβη το ίδιο με τον Φριτζ, που δέχτηκε το τέταρτο μπρέικ στον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ.

Ο Νο.12 τενίστας στον κόσμο, πάντως, δεν έχασε την αυτοκυριαρχία του και μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ, απειλώντας με το σερβίς του Σίνερ με τριπλό μπρέικ πόιντ, μόλις στο πρώτο γκέιμ. Ο Ιταλός, ωστόσο, κέρδισε πέντε πόντους στη σειρά και έμεινε όρθιος.

Μετά από δύο χαμένες ευκαιρίες του Σίνερ στο 3-2, ο Φριτζ πέτυχε το πολυπόθητο μπρέικ μέσα σε... πανζουρλισμό (3-4) και πήρε στο 4-5 τις μπάλες να σερβίρει για την κατάκτηση του σετ.

Ο Σίνερ, ωστόσο, δεν λύγισε μέσα στην «κόλαση» και κατάφερε ξανά να ξεφύγει, ισοφαρίζοντας σε 5-5. Σα να μην έφτανε αυτό για τον Φριτζ, ο Γιάνικ έβαλε πίεση όταν πέρασε μπροστά με 6-5 και με νέο μπρέικ έκλεισε πανηγυρικά τον αγώνα!

Πηγή: sdna.gr