Τελικός-όνειρο: Θρίαμβος του Αλκαράθ!

Μετά από μια φανταστική μονομαχία διάρκειας 3 ωρών και 21 λεπτών, ο 21χρονος Ισπανός (Νο.3) λύγισε με 6-7(6), 6-4, 7-6(3) τον κορυφαίο τενίστα στον κόσμο, που μετρούσε 14 σερί νίκες και είχε κερδίσει και τους έξι φετινούς τελικούς του!

Oι δύο καλύτεροι τενίστες στον κόσμο αυτή τη στιγμή έδωσαν τα πάντα μέσα στο court, αλλά η αλήθεια είναι ότι με το τρόπαιο φεύγει εκείνος που πραγματικά το άξιζε. Ο Καρλίτος ήταν ανώτερος σχεδόν σε όλη της διάρκεια του αγώνα, όμως κάποια φθηνά λάθη σε κρίσιμους πόντους παραλίγο να του στοιχίσουν τη νίκη. Είχε και μόλις 3/15 μπρέικ πόιντ!

Ο νεαρός τενίστας, μάλιστα, βρέθηκε πίσω με 0-3 στο καθοριστικό τάι μπρέικ και φάνηκε... χαμένος προς στιγμήν, όμως γύρισε κατευθείαν τον διακόπτη και με επτά σερί πόντους κατέκτησε τον τέταρτο φετινό του τίτλο, που είναι και ο πρώτος στην Ασία. Aξίζει να σημειωθεί ότι φέτος έχει οκτώ νίκες σε εννιά αγώνες με παίκτες του Top 5!

Για άλλη μια φορά, πάντως, Σίνερ και Αλκαράθ απέδειξαν ότι το τένις είναι σε καλά χέρια, ακόμα και όταν αποσυρθούν όλα τα μέλη του Big 3.

O Aλκαράθ, λοιπόν, ξεκίνησε καλύτερα το ματς και πήρε προβάδισμα με 3-1, όμως δεν κατάφερε να κλείσει το πρώτο σετ όταν πήρε τις μπάλες στο 5-3. Δεν μπόρεσε να το κλείσει ούτε στο σετ πόιντ που είχε στο 6-5, οπότε οι διαφορές λύθηκαν στο τάι μπρέικ.

Και εκεί ο Κάρλος πήρε μεγάλο προβάδισμα με 6-4, αλλά ο Σίνερ κέρδισε τέσσερις σερί πόντους και άρπαξε το πρώτο σετ!

Ο 21χρονος Ισπανός δεν έχασε την ψυχραιμία του και πίεσε για το μπρέικ στο δεύτερο σετ, ωστόσο έχασε δύο ευκαιρίες στο 3-3 και βρέθηκε ο ίδιος αντιμέτωπος με δύο μπρέικ πόιντ στο αμέσως επόμενο γκέιμ. Όχι μόνο έμεινε όρθιος, ωστόσο, αλλά «έσπασε» τον Ιταλό αμέσως μετά και σέρβιρε με επιτυχία στη συνέχεια, για να φέρει το ματς στα ίσα.

Ο Κάρλος σημείωσε ένα ακόμα μπρέικ στο τρίτο γκέιμ του τρίτου σετ (2-1), ενώ προηγήθηκε με 15-40 στο 3-1, έχοντας την ευκαιρία να καθαρίσει στην ουσία τον αγώνα. Ο Σίνερ, ωστόσο, κράτησε το σερβίς του και με δεύτερο μπρέικ στο 4-3 έφερε ξανά ισορροπία στο σετ, με αποτέλεσμα να κριθούν τα πάντα στο δραματικό τάι μπρέικ.

Εκεί ο Νο.1 τενίστας στον κόσμο προηγήθηκε με 0-3, αλλά ακολούθησε... ρεσιτάλ του Αλκαράθ, που κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση και να σημειώσει την τρίτη σερί νίκη επί του σπουδαίου αντιπάλου του. Συνολικά στο head to head προηγείται με 6-4 και όλοι ελπίζουν να μην ήταν αυτή η τελευταία τους συνάντηση για το 2024!

Πηγή: sdna.gr