Βρήκε τον δρόμο ο Τσιτσιπάς!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέρασε δύσκολες στιγμές κόντρα στον Τιάγκο Σέιμπουτς Βιλντ, όμως έμεινε όρθιος και έκλεισε θέση στα προημιτελικά της Αμβέρσας!

Ανθεκτικός στο τέλος ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, λύγισε τον 24χρονο Βραζιλιάνο (Νο.80) με 7-6(5), 4-6, 7-5 σε 2 ώρες και 20 λεπτά και έχει αύριο (18/10, 19.30) πολύ ενδιαφέρον ραντεβού με τον Τσέχι Γίρι Λεχέτσκα (Νο.33) στην οκτάδα του European Open (ATP 250).

Έχοντας για άλλη μια φορά προβλήματα στις επιστροφές του, ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε να δουλέψει πολύ σκληρά για να πάρει τη νίκη και, μάλιστα, λίγο έλειψε να βρεθεί στο... χείλος του γκρεμού στο φινάλε του τρίτου σετ. Διατήρησε, ωστόσο, την ψυχραιμία του, έκανε τη  μεγάλη επίθεση και πήρε τη νίκη που τόσο πολύ χρειαζόταν.

Είναι, άλλωστε, μια από τις τρεις τελευταίες ευκαιρίες που έχει για να βάλει βαθμούς στην τσέπη και να χτυπήσει την πρόκριση στο ATP Finals στο Τορίνο (10-17/11).

Στο πρώτο σετ φαινόταν αδύνατον για τον Στέφανο να απειλήσει το σερβίς του Βιλντ, αλλά ούτε ο αντίπαλός του είχε ευκαιρίες για να μπει στη θέση του οδηγού. Έτσι όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου ο Τσιτσιπάς έχασε προβάδισμα με δύο μίνι μπρέικ και τρία σετ πόιντ, όμως εκμεταλλεύτηκε το τέταρτό του και άρπαξε το πρώτο σετ.

Ο Βιλντ, ωστόσο, δεν κατέρρευσε, όπως πολλοί μπορεί να πίστευαν. Συνέχισε να κρατάει με ευκολία το σερβίς του και πέτυχε το πρώτο του μπρέικ στο κακό service game του Τσιτσιπά στο 3-3, για να κλείσει στη συνέχεια χωρίς προβλήματα το σετ.

Ο Στεφ άρχισε σιγά-σιγά, πάντως, να διαβάζει καλύτερα το σερβίς του Βιλντ και ήταν ο πρώτος του απείλησε με μπρέικ στο τρίτο σετ. Ο Βραζιλιάνος, όμως, βρήκε λύσεις με το σερβίς του και διατήρησε την ισορροπία στο σετ (3-3).

Σα να μην έφτανε αυτό για τον Στεφ, ο Βιλντ πίεσε αφόρητα στο 5-5 και είχε συνολικά τρία μπρέικ πόιντ (τα δύο συνεχόμενα), δείχνοντας έτοιμος να καθαρίσει τον Στέφανο! Ο 26χρονος Έλληνας, όμως, κατάφερε να... δραπετεύσει, κάτι που του έδωσε ψυχολογικό αβαντάζ στο επόμενο γκέιμ, όπου ο Βιλντ σέρβιρε για να μείνει στο ματς.

Βγάζοντας καλές επιστροφές και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του αντιπάλου του, βρέθηκε με ματς πόιντ και τελικά έκλεισε τον αγώνα με το διπλό λάθος του Βιλντ! Είναι η έκτη σερί χρονιά που φτάνει τις 40 νίκες (40-19 το ρεκόρ του φέτος).

O Λεχέτσκα, το επόμενο εμπόδιο του Στεφ, είναι ένας παίκτης που πάντα δυσκολεύει τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος προηγείται στο head to head με 2-1, αλλά είχε χάσει την τελευταία τους συνάντηση φέτος στους «16» του Indian Wells.