Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τη Μονακό

Η ουραγός Βιλερμπάν έβαλε δύσκολα στη Μονακό για 30 λεπτά (57-61), αλλά οι Μονεγάκοι σοβαρεύτηκαν στον... επίλογο της αναμέτρησης και υπερασπίστηκαν την έδρα τους.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έφτασε στη νίκη με 80-70 στο Πριγκιπάτο, για την 7η αγωνιστική της Euroleague πανηγυρίζοντας την πέμπτη διαδοχική νίκη τους (ρεκόρ 5-2). Για τους Γάλλους η αποψινή ήταν η έκτη ήττα τους και παραμένουν «αγκαλιά» με την Άλμπα Βερολίνου στο «βυθό» της κατάταξης.

Η Βιλερμπάν δυσκόλεψε τη Μονακό από το πρώτο τζάμπολ και η λήξη της τρίτης περιόδου τη βρήκε στο +4 (57-61). Ωστόσο, οι Μονεγάσκοι ενεργοποίησαν άμυνα και επίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, έτρεξαν το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 23-9 και χωρίς να αφήσουν τους φιλοξενούμενους να... ανασάνουν έφτασαν στην πέμπτη διαδοχική ευρωπαϊκή επιτυχία τους.

Κορυφαίος των νικητών ο Άλφα Ντιαλό με 21 πόντους (6/9 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ 16 πόντους πρόσθεσε ο Έλι Οκόμπο και 15 ο Μάικ Τζέιμς. Από τη Βιλερμπάν προσπάθησε ο Τιμοτέ Λουαού-Καμπαρό με 18 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 41-37, 57-61, 80-70

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ