Πραγματική... βασίλισσα η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Παρτιζάν

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε πολύ εύκολο έργο μέσα στην έδρα της με αντίπαλο την Παρτιζάν Βελιγραδίου και επικράτησε άνετα με σκορ 91-75.

Για τη 16η αγωνιστική της Euroleague, η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχτηκε την Παρτιζάν Βελιγραδίου. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και επιβλήθηκαν της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με τελικό σκορ 91-75.

Ρεάλ Μαδρίτης – Παρτιζάν: Το ματς

Για τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το ματς θύμιζε ντέρμπι καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Αυτό ίσχυε μέχρι το 4:21 όταν και πέρασε μπροστά η Ρεάλ στο 14-12. Έκτοτε η «βασίλισσα» απέκτησε το πάνω χέρι και με πολύ υψηλό ρυθμό κατάφερε να τελειώσει τη πρώτη περίοδο με το σκορ στο 26-19 υπέρ της.

Αντίστοιχη ήταν και η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρηθούν μπροστά. Μπορεί η Παρτιζάν να έβγαλε μία μικρή αντίδραση μειώνοντας στους 10 πόντους (42-32, 3:30) αλλά η Ρεάλ επέβαλλε για μία ακόμη φορά τον ρυθμό της. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 48-36.

Καλύτερος παίκτης για τους γηπεδούχους στο πρώτο 20λεπτο ήταν ο Μούσα που είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 11:09 λεπτά συμμετοχής. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Καμπόκλο που είχε 12 πόντους και 3 ριμάουντ σε 18:23 λεπτά.

Στη τρίτη περίοδο η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε να είναι καταιγιστική. Ήδη στα μισά ήταν στο 63-44 ενώ στο τέλος του δεκαλέπτου βρέθηκε στο +25 καθώς το σκορ ήταν 76-51. Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στην τελευταία περίοδο. Στο 6:14 το σκορ είχε φτάσει στο 80-57 και οι γηπεδούχοι έμοιαζαν ότι έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στο παρκέ. Στο 2:40 πριν τη λήξη το σκορ ήταν στο 87-66 ενώ το ματς έληξε τελικά 91-75.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 48-36, 76-5, 91-75

Πηγή: gazzetta.gr