Γλύτωσε μέγα κάζο στην παράταση με ήρωα τον Πάρα η Μπαρτσελόνα!

Από τις... Ομπραντόιρο τα δόντια γλύτωσε η Μπαρτσελόνα, λίγες μόνο ημέρες πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» για την Ευρωλίγκα!

Μετά τις μεσοβδόμαδες εντός έδρας νίκες επί των Μπασκόνια και Ρεάλ Μαδρίτης στην Ευρωλίγκα, άπαντες πίστεψαν πως οι «μπλαουγκράνα» έβαλαν τέλος στις μέτριες εμφανίσεις και τα πολλά αρνητικά αποτελέσματα του τελευταίου μήνα, δείχνοντας σημάδια ανάκαμψης.

Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Ρόμπερτ Γκριμάου φλέρταρε απόψε με την εντός έδρας γκέλα από την Ομπραντόιρο, την οποία και λύγισε στην παράταση με το τελικό 92-90, για τη 17η αγωνιστική της ACB!

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο όπου και προηγήθηκε, στο υπόλοιπο του αγώνα, η Μπάρτσα βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ, φτάνοντας ακόμα και στο -13 (63-76), στα μέσα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου. Με τον Λαπροβίτολα να αναλαμβάνει δράση, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση και διαδοχικά τρίποντα του Αργεντινού, προηγήθηκαν με 79-76 στο 39', προτού οι φιλοξενούμενοι στείλουν το ματς στην παράταση μέσω των βολών.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο, εκεί όπου η Μπαρτσελόνα τελικώς πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, χάρη σε buzzer beater δίποντο του Ζοέλ Πάρα σε «νεκρό» χρόνο για το 92-90!

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-39, 58-67, 81-81, 92-90 (παρ.).

Πηγή: sport-fm.gr