Ο Γιάννης επέστρεψε... αγριεμένος και οι Μπακς πήραν τη νίκη κόντρα στους Νετς

Ο Έλληνας σούπερ σταρ μαζί με τον Ντάμιαν Λίλαρντ πρωταγωνίστησαν στη νίκη των Μιλγουόκι Μπακς επί των Μπρούκλιν Νετς με 115-108.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής, με 8/17 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 2/4 βολές.

Το ματς

Τα «Ελάφια» μπήκαν αγριεμένα στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 26-19 στη λήξη του πρώτου δωδεκαλέπτου, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα 16 πόντων (60-44).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ξεκίνησε η αντεπίθεση των Μπρούκλιν Νετς, αφού οι φιλοξενούμενοι με επί μέρους 21-25 στο τρίτο δωδεκάλεπτο έριξαν την διαφορά στους 12 πόντους (81-69).

Στη τέταρτη περίοδο μάλιστα, με ένα σερί όχι μόνο μπήκαν ξανά στο ματς, αλλά πήραν και το προβάδισμα με 90-87, στα 6:41 πριν την λήξη του αγώνα, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ωστόσο να απαντάει με τρίποντη «βόμβα».

H... μάχη συνεχίστηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τον «Greek Freak» να βάζει ξανά σε θέση οδηγού τους Μπακς με παλικαρίσιο γκολ-φάουλ και εντυπωσιακό κάρφωμα για το 103-98.

Στα 1:37 πριν την λήξη του αγώνα, οι Μπακς έβγαλαν τρομερή άμυνα με τον Ντάμιαν Λίλαρντ να κλέβει την μπάλα και να βγάζει την ασίστ στον Μαλίκ Μπίζλι που με τρίποντο-μαχαιριά «έγραψε» το 106-101.

Σε εκείνο το σημείο ήρθε η κατάρρευση για τους Νετς, με τον Ντάμιαν Λίλαρντ με τρίποντο να τελειώνει ουσιαστικά το ματς γράφοντας το 111-103, με τους Μπακς να ανεβάζουν το ρεκόρ τους στο 45-25.

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ με 30 πόντους, 2 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ήταν εξαιρετικός για ακόμη ένα ματς, ενώ για τους Νετς ξεχώρισε ο Μάικαλ Μπρίτζες που είχε 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-19, 60-44, 81-69, 115-108