Ξύπνησε και έκλεισε θέση στους «8»

Η Σερβία δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Δομινικανή Δημοκρατία την οποία και διέλυσε με 112-77, τσεκάροντας παράλληλα το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης περιμένοντας μια εκ των ΗΠΑ ή Λιθουανία.

Η Σερβία επιβεβαίωσε την «ταμπέλα» του φαβορί της αναμέτρησης επικρατώντας με σχετική άνεση απέναντι στην Δομινικανή Δημοκρατια με 112-77 .Με αυτή την νίκη η ομάδα της Σβέτισλαβ πήρε την πρόκριση για τους «8» της διοργάνωσης όπου και θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ ή την Λιθουανία. Για την Δομινικανή Δημοκρατία το ταξίδι στο Παγκόσμιο Κύπελλο τέλειωσε εδώ με την παρουσία της να είναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπέστατη.

Για τους νικητές, οι οποίοι είχαν 6 παίκτες διψήφιους ξεχώρισε ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 20 πόντους, όντας μάλιστα άστοχος με 7/7 σουτ, ενώ ο Μιλουτίνοφ κυριάρχησε και πάλι κάτω από τις δυο ρακέτες έχοντας 16 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για την Δομινικανή Δημοκρατία ξεχώρισε και πάλι ο συγκινητικός Καρλ-Άντονι Τάουνς με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ανώτερη η Σερβία και μεγάλο προβάδισμα

Βάσεις νίκης από την πρώτη κιόλας περίοδο θέλησε να βάλει η Σερβία, με την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς να αποκτά μεγάλη διαφορά στο σκορ με τον Μπογκντάνοβιτς να είναι εκπληκτικός σε άμυνα και επίθεση. Η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 17 με την Δομινικανή Δημοκρατία να μην μπορεί να αντιδράσει στην ανωτερότητα των «πλαβί».

Η Σερβία πάτησε το… γκάζι, ξέφυγε και ανέβασε την διάφορά πάνω από τους 20

Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι με την Σερβία να αυξάνει την διαφορά και την ομάδα του Τάουνς να μην μπορεί να ακολουθήσει. Οι «πλαβί» είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά άνω των 20 πόντων (35-56), έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Μιλουτίνοφ, Μαρίνκοβιτς και Μπογκντάνοβιτς.

Έφτασε εύκολα στην 100άρα και τσέκαρε το εισιτήριο για τους «8»

Το δεύτερο ημίχρονο θα έλεγε κάνεις ότι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους με την Σερβία να κάνει ότι θέλει μέσα στο παρκέ και την Δομινικανή Δημοκρατία ανήμπορη να αντιδράσει. Οι 87 πόντοι ενεργητικό στην τρίτη περίοδο φανερώνουν αλλώστε και την εξέλιξη της αναμέτρησης. Στο τέταρτο δεκάλεπτο με την Σερβία να έχει εξασφαλίσει την νίκη οι δυο προπονητές χρησιμοποίησαν όλους τους παίκτες που είχαν στην διάθεση τους. Η ομάδα του Πέσιτς έπιασε εύκολα την 100αρα και τσέκαρε το εισιτήριο για τους «8» του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 35-56, 53-87, 112-77.

Πηγή: sdna.gr