ΟΠΑΠ Basket League: Διπλό για Αχιλλέα στην Πάφο

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι πήρε το διπλό ο Αχιλλέας, επικρατώντας με του ΑΠΟΠ με 67-63. Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ο Tention που πέτυχε 25 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά στο παρκέ, πετυχαίνοντας 6 σερί πόντους με την ολοκλήρωση του πρώτου λεπτού, με τον Αχιλλέα να αντιδρά και να γυρίζει το παιχνίδι στο 7-6 στο 3’. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις ομάδες να βρίσκονται συνεχώς σε διαφορά πόντων.

Η ομάδα του Καϊμακλίου είχε προβάδισμα, με τον ΑΠΟΠ να μπαίνει μπροστά στο σκορ στο 16’ (24-23). Τα δύο σερί τρίποντα των Tention και Shabazz, έδωσα στον Αχιλλέα ξανά το προβάδισμα στο 19’ (31-25), με το ημίχρονο να λήγει σε 25-32.

Οι καλαθοσφαιριστές του Αρβανίτη ξεκίνησαν επιθετικά το τρίτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +11 στο 23’ (36-25). Η ομάδα της Πάφου δεν άφησε τη διαφορά να ξεφύγει και με τις εύστοχες βολές του Coleman στο 24’ μείωσαν σε 36-30. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 28’ με 46-44, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 46-49, μετά το τρίποντο του Πηλακούτα.

Στην τελευταία περίοδο υπήρχαν πολλές εναλλαγές στο σκορ, με το παιχνίδι να είναι ισόπαλο στο 34’ (53-53), και τον Αχιλλέα να κάνει το 55-53 στο ίδιο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν για άλλη μια φορά το σκορ με το λεϊ απ του Shabazz στο 36’ (58-57) και οι εύστοχες βολές του Πηλακούτα στο 37’ ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (63-57). Ο ΑΠΟΠ προσπάθησε να μπει μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να τα καταφέρνει κι έτσι ο Αχιλλέας πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με 67-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 25-32, 46-49, 63-67

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλι): Coleman 5, Perry 14 (2), Rogers 28, Σταύρου 6 (2), Παπαδημητρίου 10, Αηδονίδης, Δημητρίου

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Μιχάλης Αρβανίτης): Watson 14, Χριστούδιας 2, Ανθυμιάδης 3 (1), Tention 25 (2), Shabazz 16 (1), Πηλακούτας 7 (1), Τσίγκας, Κυριάκου