Πρώτο βήμα πρόκρισης για ΑΕΛ

Με νικήτρια την ΑΕΛ, τελείωσε η πρώτη αναμέτρηση, ανάμεσα στην ομάδα της Λεμεσού και στην Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ, για την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος γυναικών ΟΠΑΠ, για τις θέσεις 1 &4.

Στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα «Νίκος Σολομωνίδης», η ΑΕΛ επικράτησε με σκορ 88-34 και πλέον, χρειάζεται μιαν ακόμη νίκη, για να πάρει την πρόκριση στην τελική φάση, ενώ για να προκριθεί η ομάδα του Αγίου Δομετίου, θα πρέπει να κερδίσει δυο στη σειρά φορές την αντίπαλο της.

Η μετέπειτα νικήτρια, είχε πάρει από τις αρχές του αγώνα, ένα σαφές προβάδισμα το οποίο ανέβαζε συνεχώς κατά την 1η περίοδο, για να προηγηθεί στο 10λεπτο με 34-6. Στη 2η περίοδο, η ψαλίδα άνοιξε ελαφρώς και άλλο για την ομάδα της Λεμεσού, που με τη λήξη του ημιχρόνου, είχε το προβάδισμα με 51-16.

Η ΑΕΛ, ανέβασε και πάλι ρυθμούς κατά την 3η περίοδο, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα, να διευρύνει και άλλο, την ήδη μεγάλη διαφορά που είχε αποκτήσει από πριν, για να προηγηθεί στο 30` με 78-24. Ουσιαστικά, όλα είχαν κριθεί και ενώ απέμενε η 4η περίοδος, κατά την οποία η ΑΕΛ σφράγισε τη νίκη, κερδίζοντας το παιχνίδι με τελικό σκορ 88-34.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-06, 51-16, 78-24, 88-34.

ΑΕΛ (Γιώργος Παλάλας): Γεωργίου 19 (3), Παπαδούρη 17 (4), Στυλιανίδη 12 (1), Όρλοβιτς 10, Λέιντελ 20 (3), Μάρισιτς 4, Μαρκίδου, Αντωνίου, Κουλουντή 1, Μιχαήλ 3, Φτερούδη 2, Οικονομίδου.

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Σάββας Νικολάου): Αθανασίου 2, Νικηφόρου 6, Αγ. Παπαγιάννη 3, Ιωάννου 10, Φραγκέσκου 6 (1), Σπυρίδου 4 (1), Τσολιά, Αθ. Παπαγιάννη 3 (1), Μομτζιάν.