Αναμονή στην Πορτογαλία για την στέψη μετά την νίκη της Μπενφίκα (vid)

Η Μπενφίκα νίκησε με 2-0 την Βιτόρια Γκιμαράες και η στέψη του πρωταθλητή πήρε λίγες ώρες αναβολή, μιας και η Πόρτο εφόσον δεν χάσει στον αγώνα της με την Σπόρτινγκ, θα κερδίσει και μαθηματικά τον τίτλο.

Η Μπενφίκα έκανε το καθήκον της απέναντι στην Γκιμαράες και περιμένει τώρα τα... δώρα από τους αντιπάλους της Πόρτο για να ελπίζει στο «θαύμα» μιας και είναι στους 71 βαθμούς, με τους «Δράκους» να έχουν 76 και με έναν αγώνα λιγότερο, με δύο αγωνιστικές να απομένουν για το τέλος.

Η Γκιμαράες ήταν επικίνδυνη από την αρχή, με τον Έντουαρτς να σημαδεύει το δοκάρι του Βλαχοδήμου, ενώ στο 23ο λεπτό και πάλι ο Έλληνες τερματοφύλακας έσωσε την Μπενφίκα.

Η Μπενφίκα προηγήθηκε με τον Σικίνιο στο 37ο λεπτό αλλά η Γκιμαράες δεν τα παράτησε. Μάλιστα σκόραρε στο 86ο λεπτό, ένα γκολ όμως που ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο επόμενο λεπτό οι «Αετοί» σφράγισαν την νίκη τους με τον Σεφέροβιτς.