«Βυθίζεται» η ΑΕΚ – Αγκαλιά με την 5η θέση η Ν. Σαλαμίνα

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ –ΑΕΚ  3-1 (21-25, 25-13, 25-21, 25-18)

Τη νίκη που «βυθίζει» ακόμα περισσότερο την ΑΕΚ και την στέλνει προς τη Β Κατηγορία πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα που επιβλήθηκε στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής – 5ης του Ομίλου Διαβάθμισης με 3-1 σετ σε 93’. Οι «ερυθρόλευκες» με τη συγκέντρωση 23 βαθμών εξακολουθούν να προηγούνται του Ομίλου μια αγωνιστική πριν το φινάλε για να κατακτήσουν την 5η θέση στη γενική βαθμολογία.. Αντιθέτως, η ΑΕΚ παρέμεινε στον πυθμένα με 12 βαθμούς.

Η ΑΕΚ που ήθελε πολύ το τρίποντο μπήκε πιο δυνατά κερδίζοντας 21-25 σε 22’  σε ένα κλειστό σετ, αφού οι Λαρνακείς είχαν ένα μικρό προβάδισμα. Στο επόμενο σετ όμως η Νέα Σαλαμίνα έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ κερδίζοντας 25-13, αφού προηγήθηκε 21-11 και ισοφάρισε 1-1 σε 20’

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες διεκδίκησαν το σετ και το προβάδισμα με τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν με 25-21 αφού είχαν συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα (12-16, 18-21 και 21-24) και ανέτρεψαν το σκορ 2-1 σετ σε 26’.

Στο τέταρτο σετ που ήταν και το τελευταίο, η Νέα Σαλαμίνα έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ και προηγήθηκε 15-22 για να επικρατήσει 25-18 σε 25’ εξασφαλίζοντας τη νίκη.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Γ. ΜΠΑΛΛΟΣ):Leshenkina,Palmieri, Θεοδούλου, Προκοπίου, Strefling, Κόκκινου – Λίμπερο 1: Στεφάνου, Λιμπερο 2: Ανδρέου – Αλλαγές: Aντωνίου, Χριστοφή, Γεωργίου.

AEK (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Χατζηπέτρου, Bratunhina, Στυλιανού, Χαραλάμπους, Condotta, Santana – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη – Αλλαγές: Λάρκου, Αντωνίου, Stancu, Τόφια,

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – Μ. Αντώρκας

Επόπτες: Α. Αντωνίου – Κ. Πυθαρίδης

Σημειωτές: Μ. Παπαμιχαήλ – Ε. Ευαγγελίδου

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γ. Παπαγεωργίου

Παρατηρητής Αγώνα: Α. Κεφάλας