Επικράτησε στο ντέρμπι η ΑΕΛ, νίκες για ΑΕΚ και Ολυμπιάδα

Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα βόλεϊ γυναικών. Οι γαλαζοκίτρινες της Λεμεσού επικράτησαν με 3-0 σετ της Ανόρθωσης με 25-16, 26-24 και 25-19.

Η Ολυμπιάδα πήρε επίσης σημαντική νίκη απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα με 3-0. Η ΑΕΚ επιβλήθηκε-και αυτή- με 3-0 σετ του Άρη Πολεμίου, ενώ ο Απόλλωνας ηττήθηκε με 3-1 από τη Lemesos Volleyball.

Δείτε πιο κάτω το φωτορεπορτάζ απο τον αγώνα της Ολυμπιάδας κόντρα στη Σαλαμίνα:

Ακολουθεί η ενημέρωση από την ΚΟΠΕ:

«ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΠΑΠ Α ΓΥΝΑΙΚΩΝ «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ»: Με σφραγίδα LEMESOS VB και Robo Markets ΑΕΛ η 2η αγωνιστική

Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ επικράτησε 3-0 της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ και είναι στην 1η  θέση

«Γαλαζοκίτρινο» ήταν το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ  Α Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» αφού η Robo Markets ΑΕΛ επικράτησε με 3-0 της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ με 3-0 σετ. Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ σε ένα εξαιρετικό αγώνα κέρδισε τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ στην Αίθουσα «ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» με 3-0 σετ. Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο μίνι Λεμεσιανό ντέρμπι με την LEMESOS VOLLEYBALL να κερδίζει τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ με 3-1 σετ και να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ –ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-0 (25-16, 26-24,25-19)

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Robo Markets ΑΕΛ που στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Στο ντέρμπι του «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» επικράτησε της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ με 3-0 σετ σε 1’26. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ παρέμεινε χωρίς νίκη και τη 2η αγωνιστική.

Στο πρώτο σετ η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 15-06 για να επικρατήσει 25-16 σε 24’ και προηγήθηκε 1-0 σετ. Πραγματικό ντέρμπι ήταν το δεύτερο σετ με την ΑΝΟΡΘΩΣΗ να ανεβαίνει. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 22-22 για να οδηγηθούν στους έξτρα πόντους με την Robo Markets ΑΕΛ να επικρατεί 26-24 29’ και να αυξάνει σε 2-0 το προβάδισμά της. Στο τρίτο σετ η ομάδα του E. Payan δημιούργησε διψήφιες διαφορές δυο φορές 14-07 και 16-08 για να επικρατήσει 25-19 σε 27’ και να γράψει το τελικό 3-0.

Robo Markets ΑΕΛ (E. PAYAN): Simonia, Zvereva, Moreira, Van Sickle, Πεχλιβάνη, Σπύρου – Λίμπερο: Παλιομυλίτη, Κοκκή – Αλλαγές: Dobrasinovic, Θεοφίλου.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATELA): Αrdila, Tζιακίδου, Flores, Montoya, Young, Στ. Ιωάννου – Λίμπερο: Δημητρίου, Μαραγκού – Αλλαγές: Θεμιστοκλέους, Χειμωνίδου, Λοιζίδη.

Τον αγώνα αφύριξαν οι Ιωάννης Μιτσής – Ανδρέας Δανιήλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-0 (25-21, 25-18, 25-13)

Σε ένα εξαιρετικό αγώνα που κράτησε 1’ 22 η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ επικράτησε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ με 3-0 στην Αίθουσα «ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» που ήταν κατάμεστη. Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ πέτυχε τη δεύτερη νίκη σε δυο αγώνες, ενώ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ στον πρώτο επίσημο αγώνα της  φέτος έχασε.

Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ξεκίνησε εντυπωσιακά το πρώτο σετ και προηγήθηκε 09-01. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ όταν βελτίωσε την υποδοχή της έβγαλε άμυνες με αποτέλεσμα να τελειώσει φάσεις και να μειώσει, αλλά η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ επικράτησε με 25-21 σε 27’ και προηγήθηκε 1-0.

Στο δεύτερο σετ η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ είχε τον έλεγχο παρά την καλή απόδοση της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ (13-09, 18-12) για να κερδίσει 25-18 και να αυξήσει σε 2-0 σε 26’.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του P. Fongel πήρε διαφορά στο σκορ και επικράτησε 25-13 σε 23’ κερδίζοντας με 3-0 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ (P. FONGEL): Drodz, Nogueras, Hudima, Ριαλά, Νovakovic, Κωνσταντίνου – Λίμπερο: Κούτα, Χριστοφόρου – Αλλαγές: Μudritskaya, Λεωνίδου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΠΑΛΟΣ): Stekovic, Θεοδούλου, Προκοπίου, Coleman, Κυριάκου, Νapakolva – Λίμπερο: Xίτζιου, Χαραλάμπους – Αλλαγές: Xατζηκωνστάντα, Σιαλή.

Τον αγώνα σφύριξαν οι Χρίστος Μητροφάνους και Χρίστος Μαιφόσιης.

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – AΠΟΛΛΩΝ 3-1 (25-21, 26-24, 18-25, 25-22)

Σπουδαία επιτυχία που της επιτρέπει να βλέπει με άλλο «φακό» τη σεζόν πέτυχε την Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2023 η LEMESOS VOLLEYBALL. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» επικράτησε στο Λύκειο Πολεμιδιών του ΑΠΟΛΛΩΝΑ με 3-1 σετ σε 1’ 56’. Ο ΑΠΟΛΛΩΝ δέχθηκε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Οι «ροζ» προηγήθηκαν με 2-0 σετ αφού στο πρώτο σετ επικράτησαν 25-21 σε 25’. Στο δεύτερο σετ τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με την LEMESOS VOLLEYBALL να προηγείται 16-14 και να κερδίζει 26-24 σε 30’.

Η ομάδα του Γ. Γιαπάνη αντεπιτέθηκε στο τρίτο σετ και μείωσε σε 2-1 σετ αφού κέρδισε 18-25 σε 23’.  Στο τέταρτο και καθοριστικό σετ τα πάντα ήταν ρευστά με την LEMESOS VOLLEYBALL να προηγείται στα τελικά στάδια με 23-21 και να κερδίζει 25-22 σε 29’ εξασφαλίζοντας το σπουδαίο τρίποντο.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Εrtz, Ferguson, Λάσπου, Rodwald, Στυλιανού, Gaskin – Λίμπερο: A. Iωάννου, Καραολή – Αλλαγές: Παναγιώτου.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Μilanova, Kyrychenko, Λάμπρου, Da Silva, Ribeiro, Ιορδάνους – Λίμπερο: Δαυίδ, Ζακχαίου – Αλλαγές: Chkhatarashvili, Κωνσταντοπούλου.

Τον αγώνα σφύριξαν οι Νίκος Αντωνίου και Νικόλας Τζιακούρης.