Κουνάει σεντόνι η Τσέλσι, νίκη παραμονής για Γουότφορντ

Η Τσέλσι πέρασε από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας (2-3) και πλησιάζει στην εξασφάλιση της συμμετοχής της στο Champions League. Μεγάλη νίκη για την Γουότφορντ που ουσιαστικά έριξε την Νόριτς (2-1).

Κουνάει... σεντόνι η Τσέλσι!

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ πέτυχε την δεύτερη σερί της νίκη, περνώντας με 3-2 από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας και πατάεο... γερά με τα δύο πόδια στην τετράδα! Μάλιστα, με αυτό το τρίποντο οι «μπλε» προσπέρασαν έστω και προσωρινά και με παιχνίδι περισσότερο την Λέστερ, ανεβαίνοντας στην 3η θέση.

Οι παίκτες της Τσέλσι μπήκαν δυνατά στο ματς και βρήκαν δύο γρήγορα τέρματα. Αρχικά ο Ζιρού στο 6' άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Πούλιτς ένα 20λεπτο αργότερα να διπλασιάσει τα τέρματά τους. Ο Ζαχά στο 37' μείωσε και έβαλε ξανά στη διεκδίκηση αποτέλεσματος την Πάλας, που άρχιζε να ξεθαρρεύει και να παίζει πιο επιθετικά. Παρότι οι ποδοσφαιριστές του Λάμπαρντ οπισθοχώρησαν παίζοντας πιο συντηρητικά, όμως, κατάφεραν να βρουν και τρίτο τέρμα Άμπραχαμ στο 71'.

Η άμεση απάντηση του Μπεντέκε με τη... σέντρα άγχωσε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν τελικά να φύγουν «αλώβητοι» από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας και να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο στον στόχο τους, την έξοδό του στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Την ίδια ώρα, η Γουότφορντ λύγιζε με ανατροπή τη Νόριτς (2-1), παίρνοντας νίκη παραμονής και σπρώχνοντας παράλληλα στον... γκρεμό την αντίπαλό της. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τις «σφήκες» μόλις στο 4ο λεπτό όταν ο Μπουέντια άνοιξε το σκορ από την ασίστ του Ερνάντες. Η απάντηση των γηπεδούχων, όμως, ήταν άμεση με τον Ντόσον να ισοφαρίζει στο 10ο λεπτό.

Το ματς ξεκινούσε ουσιαστικά από την αρχή, η Γουότφορντ πήρε τα ηνία και πίεζε αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ανατροπής μέχρι το ημίχρονο. Το βρήκε, όμως, δέκα λεπτά μετά την επανέναρξη με τον Γουέλμπεκ να πιάνει τρομερό ανάποδο ψαλίδι, να στέλνει τη μπάλα στο δεξί «Γ» της εστίας και να υπογράφει την ανατροπή και το σπουδαίο τρίποντο για την Γουότφορντ.