Την ξέρανε στις καθυστερήσεις και έκανε άλμα τίτλου!

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας με ήρωα τον Κατάμο, λύγισε την Μπενφίκα στο μεγάλο ντέρμπι του Πορτογαλικού πρωταθλήματος με 2-1 και ουσιαστικά αγκάλιασε τον τίτλο!

Οι γηπεδούχοι έκαναν ονειρεμένο ξεκίνημα στο ντέρμπι αφού μόλις στο πρώτο λεπτό ο Κατάμο να βάζει σε θέση οδηγού την Σπόρτινγκ με δυνατό σουτ μετά από σέντρα του Γκονσάλβες.

Η Μπενφίκα ισορρόπησε στη συνέχεια και λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Μπα έφερε το ντέρμπι στα ίσα, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, ισόπαλος με 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά το σκορ δεν άλλαζε, μέχρι να έρθει ο Κατάμο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και με έναν... κεραυνό να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Κάπως έτσι, η Σπόρτινγκ έφυγε στο +4 από την Μπενφίκα έχοντας και ματς λιγότερο, αγκαλιάζοντας ουσιαστικά τον τίτλο.

Πηγή: sdna.gr