Πρόκριση στα πέναλτι και έφυγε για τελικό!

Τα... βρήκε σκούρα, αλλά εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό του Κυπέλλου Σκωτίας η Σέλτικ!

Οι «κέλτες» μπορεί να χρειάστηκαν να φτάσουν στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι για να λυγίσουν τη μαχητική Αμπερντίν (2-2 καν., 3-3 παρ., 6-5 πεν.), ωστόσο κατάφεραν και πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο, δίνοντας έτσι το «παρών» στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης για έκτη φορά στα οκτώ τελευταία χρόνια!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Αμπερντίν άνοιξε το σκορ στο 2ο μόλις λεπτό με τον Μιόφσκι, προτού η Σέλτικ με τέρματα των Κουν (21') και Φόρεστ (63') ανατρέψουν την κατάσταση. Και ενώ όλα έδειχνα πως το ματς θα λήξει κάπως έτσι, οι τυπικά γηπεδούχοι «πάγωσαν» τους «κέλτες» με τέρμα του Σόκλερ στο 90'!

Κάπως έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Ο'Ράιλι να κάνει το 2-3 στο 105', προτού η Αμπερντίν απαντήσει και πάλι στο φινάλε με τον ΜακΝτόναλντ (119'), στέλνοντας το ματς στα πέναλτι!

Εκεί, η Σέλτικ επικράτησε με 6-5 και πλέον θα δώσει το «παρών» για 60η φορά στην ιστορία της στον τελικό του Κυπέλλου (!) - μετράει 41 κατακτήσεις -, περιμένοντας να μάθει τον αντίπαλό της που θα προκύψει από το ζευγάρι, Ρέιντζερς-Χαρτς.

Πηγή: sport-fm.gr