Με ήρωα τον συγκλονιστικο Ονανά και σκόρερ τον Μαγκουάιρ γλύτωσε το «εγκεφαλικό» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Με τον Μαγκουάιρ να σκοράρει στο 72' και τον Ονανά να αποκρούει πέναλτι του Λάρσον στο 90+7', η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ λύγισε 1-0 την Κοπεγχάγη και έμεινε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης στις 16 καλύτερες ομάδες του Champions League.

Το ματς

Το πρώτο μέρος στο "Ολντ Τράφορντ" βρήκε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να είναι απογοητευτική έχοντας ουσιαστικά μόνο μία αξιόλογη φάση, το σουτ του Χόιλουντ στο 17' που δεν βρήκε στόχο, με την Κοπεγχάγη από την πλευρά της να έχει περισσότερες τελικές (7 έναντι 5 των γηπεδούχων) και τη μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Γκονσάλβες που σταμάτησε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού στο 5ο λεπτό.

Οι πρωταθλητές Δανίας έκαναν τους οπαδούς της αγγλικής ομάδας να καρδιοχτυπήσουν και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, με το σουτ του Λεράγκερ από το ύψος της μεγάλης περιοχής που υποχρέωσε τον Ονανά σε πολύ δύσκολη επέμβαση, με τον Τεν Χαχ να κάνει τρεις αλλαγές μέχρι το 65ο λεπτό για να αλλάξει την εικόνα των γηπεδούχων αλλά τη λύτρωση να έρχεται με τον πλέον αναπάντεχο ήρωα.

Αυτός ήταν ο Χάρι Μαγκουάιρ που έχει ακούσει τα μύρια όσα από την κερκίδα και ο οποίος έχει δει το χρόνο συμμετοχής του να μειώνεται δραματικά στη δεύτερη σεζόν του Ολλανδού στην Γιουνάιτεντ, με τον Έρικσεν να βγάζει σέντρα από τα δεξιά και τον Άγγλο στόπερ να γράφει το 1-0 με κοντινή κεφαλιά.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ονάνα, Νταλότ, Βαράν, Μαγκουάιρ, Ρεγκιλόν (63' Λίντελεφ), Άμπραμπατ (46' Έρικσεν), Άντονι (63' Γκαρνάτσο), Φερνάντες, Μακτόμινεϊ, Ράσφορντ, Χόιλουντ (86' Μαρσιάλ)

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Γκράμπαρα, Άνκερσεν, Βάβρο, Ντάικς, Γέλγερτ (77' Σέρενσεν), Λεράγκερ, Φαλκ, Γκονσάλβες (85' Λάρσον), Ακουρί, Κλάεσον (76' Όσκαρσον), Ελιουνούσι

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο

Γαλατάσαραϊ - Μπάγερν 1-3 (30' πέν. Ικάρντι / 8' Κομάν, 73' Κέιν, 79' Μουσιάλα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κοπεγχάγη 1-0 (72' Μαγκουάιρ)

Όλο το πρόγραμμα

Γαλατάσαραϊ - Κοπεγχάγη 2-2 (86' Μπουί, 88' Τετέ / 35' Ελγιουνουσί, 58' Γκονσάλβες)

Μπάγερν - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-3 (28' Σανέ, 32' Γκνάμπρι, 53' πεν. Κέιν, 90+2' Τελ / 49' Χόιλουντ, 88' 90+5' Καζεμίρο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γαλατάσαραϊ 2-3 (17', 67' Χόιλουντ / 23', 71', 81' Ζαά)

Κοπεγχάγη - Μπάγερν 1-2 (55' Λεράγκερ - Μουσιάλα 67', Τελ 83')

24/10 19:45 Γαλατάσαραϊ - Μπάγερν

24/10 22:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κοπεγχάγη

08/11 22:00 Μπάγερν - Γαλατάσαραϊ

08/11 22:00 Κοπεγχάγη - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

29/11 19:45 Γαλατάσαραϊ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

29/11 22:00 Μπάγερν - Κοπεγχάγη

12/12 22:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπάγερν