Εξασφάλισε το Europa League και ψάχνει την πρόκριση

Η Σαχτάρ έκανε το καθήκον της απέναντι στην Άντβερπ και με την 3η νίκη στον 5ο όμιλο του Champions League διασφάλισε την παρουσία της μίνιμουμ στο Europa League, αλλά πλέον θα κυνηγήσει την πρόκριση.

Η Σαχτάρ υπέταξε με 1-0 την Άντβερπ στο Αμβούργο που χρησιμοποιεί ως έδρα και εξασφάλισε τουλάχιστον την 3η θέση του 8ου ομίλου του Champions League που οδηγεί στο Europa League, στοχεύοντας πλέον στην πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι Βέλγοι έπαιζαν το τελευταίο χαρτί για την 3η θέση, όμως η Σαχτάρ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά κι άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μίκολα Ματβιγένκο στο 12'.

Το γκολ έδωσε ώθηση στους τύποις γηπεδούχους που συνέχισαν να επιτίθενται και να δημιουργούν μικρές και μεγάλες ευκαιρίες. Ο Ζαν Μπουτέζ εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή της αναμέτρησης του "Φόλκσπαρκσταντιον" με ορισμένες δύσκολες επεμβάσεις.

Η επιστροφή των Βέλγων θα μπορούσε να γίνει στο 54ο λεπτό, όταν ζήτησαν πέναλτι, όμως με απόφαση του VAR το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά. Η αποδιοργάνωση των φιλοξενουμένων ήταν τέτοια που στην επόμενη φάση η Σαχτάρ είχε ευκαιρία με σουτ του σκόρερ της, με τον Μπουτέζ να διώχνει πάνω από το δοκάρι.

Στα τελευταία λεπτά, η Άντβερπ και με τη βοήθεια των αλλαγών βελτίωσε την εικόνα της, όμως δεν βρήκε τις περιστάσεις εκείνες για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Μάλιστα, σε ανοιχτή άμυνα η Σαχτάρ είχε σπουδαία στιγμή στις καθυστερήσεις, με τον Άρτουρ Βερμέρεν να σώζει πάνω στη γραμμή.

ΣΑΧΤΑΡ: Ρίζνικ, Γκοχολεϊσβίλι, Μπόνταρ, Ματβιγένκο, Αζαρόβι, Στεπανένκο, Ζούμπκοφ, Κρίσκιφ (89' Κέλσι), Σουντάκοφ, Νεουέρτον (70' Μπονταρένκο), Σικάν (90+6' Ρακίτσκι)

ΑΝΤΒΕΡΠ: Μπουτέζ, Μπατέιγ, Αλντεβάιρελντ, Κουλιμπαλί, Βάινταλ, Βερμέρεν, Γιουσούφ (73' Ιλενικενά), Κερκ (46' Ετζούκε), Μπαλικουισά, Μούγια, Γιάνσεν