Έκανε το χατίρι στην Ελλάδα η Γαλλία (Η βαθμολογία του ομίλου)

Η Γαλλία πέρασε με άνεση και στιλ από την Ολλανδία (1-2), για να κάνει το 6/6 και να εξασφαλίσει την πρόκριση στο Euro του 2024. Δέχθηκε το πρώτο της γκολ η ομάδα του Ντεσάν.

Εξασφάλισε την πρόκριση στο Euro 2024 η Γαλλία! Οι «τρικολόρ» επικράτησαν εύκολα με 2-1 της Ολλανδίας με πρωταγωνιστή τον Κιλιάν Εμπαπέ και έκαναν το 6/6! Σημαντικό να σημειωθεί πως η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν δέχθηκε το πρώτο της γκολ ύστερα από έξι αγώνες! Οι Γάλλοι την επόμενη αγωνιστική έχουν ρεπό, ενώ οι Ολλανδοί θα αντιμετωπίσουν την Εθνική Ελλάδα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Εμπαπέ μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ, μετά από ασίστ του Κλος. Η Ολλανδία είχε τις στιγμές της και απειλούσε κυρίως στις αντεπιθέσεις, ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα. Το ίδιο δυνατά μπήκαν οι Γάλλοι στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Εμπαπέ να ξαναχτυπάει στο 53ο λεπτό μετά από ασίστ του Ραμπιό. Ο 24χρονος μάλιστα έγραψε γι' ακόμη μία φορά ιστορία, αυτή τη φορά με το εθνόσημο, αφού έγινε 4ος σκόρερ της εθνικής Γαλλίας ξεπερνώντας τον θρυλικό Μισέλ Πλατινί!

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν κατάφερε να βρει δίχτυα στο 55ο λεπτό με τον Μάλεν, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Μετά το ακυρωθέν γκολ, οι «οράνιε» είχαν πάρει μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσαν να βρουν χώρους για να απειλήσουν και να μειώσουν με κάποιο τέρμα. Έτσι και έγινε, με τον Χάρτμαν στο 83' να κάνει το 2-1 και να ξαναβάζει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Ωστόσο η Γαλλία κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και να φύγει για το Euro 2024 μέσω… Ολλανδίας!