Καλπάζει η Ουκρανία του Σεφτσένκο!

Άλλο ένα βήμα για την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2020 έκανε η Ουκρανία, που πέρασε από το Βίλνιους, επικρατώντας 3-0 της Λιθουανίας και διατηρήθηκε στην κορυφή του Β’ προκριματικού ομίλου. Η ομάδα του Αντρέι Σεφτσένκο είχε την απόλυτη υπεροχή και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στην ουραγό του γκρουπ, η οποία έχει να νικήσει σε επίσημο παιχνίδι από το 2016.

Οι Ουκρανοί φρόντισαν από νωρίς να δείξουν τις διαθέσεις τους απέναντι στην ουραγό του ομίλου και μόλις στο 7’ άνοιξαν το σκορ με τον Ζιντσένκο, μετά από εξαιρετική ασίστ του Μάρλος. Είκοσι λεπτά αργότερα, ο δεύτερος χρίστηκε σκόρερ, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στην ομάδα τους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, έχασαν τουλάχιστον άλλες τρεις ευκαιρίες για να πετύχουν τρίτο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ουκρανία μπήκε το ίδιο… φουριόζα και ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι στο 62’ με το γκολ του Μαλινόφσκι, μετά από ασίστ του Γιάρεμτσουκ. Επτά λεπτά αργότερα, η Λιθουανία έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Βορομπγιόβας, ενώ στο 76’ ήταν η σειρά του Μικολιούνας να σουτάρει εκτός στόχου. Οι Ουκρανοί είχαν… κατεβάσει ταχύτητα, ωστόσο, παρά τις ευκαιρίες του αντιπάλου, δεν δέχθηκαν γκολ και έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 3-0.