Λυτρωτής Οκάμπος, έστειλε στα ημιτελικά τη Σεβίλλη!

Οκάμπος ο λυτρωτής!

Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός της Σεβίλλης ήταν αυτός που έκανε την ειδοποιό διαφορά στον προημιτελικό με τη Γουλβς και με κεφαλιά στο 88’, χάρισε στην ομάδα του τη νίκη (1-0) και την πρόκριση στους «4» του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Παράλληλα, οι «νερβιονένσες» πανηγύρισαν 6η σερί πρόκριση στη φάση των «8» της διοργάνωσης, ενώ άφησαν εκτός Ευρώπης -για την περίοδο 2020-21- τους «λύκους».

Όπως συνέβη και κόντρα στον Ολυμπιακό, έτσι και απέναντι στους Ισπανούς, η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο ξεκίνησε δυναμικά και κέρδισε πέναλτι στα πρώτα λεπτά.

Για την ακρίβεια, στο 13’ ο Τραορέ έκανε μια καταπληκτική κούρσα, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και ανετράπη από τον Ντιέγκο Κάρλος. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο Ραούλ Χιμένες, ωστόσο ο Μεξικανός νικήθηκε από τον Μπουνού.