ΜΠΕΤΙΣ – ΑΡΗΣ 4-1: Δεν του άξιζε τέτοιο σκορ...

Η Ρεάλ Μπέτις ήταν ανώτερη και καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, επιβάλλοντας τον ρυθμό της απέναντι στον Άρη, με αποτέλεσμα να επικρατήσει με 4-1 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League. Σκόρερ για την ομάδα της Ισπανίας οι Borja Inglesias (34'), Aitor Ruibal (64'), Marc Roca (79') και Ezzalzouli (90+'4). Μείωσε για τον Άρη ο Κοκόριν στο 84ο λεπτό.

Το πάλεψε η ομάδα της Λεμεσού, ιδιαίτερα στο ξεκίνημα του β’ μέρους αλλά δυστυχώς η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής.

Εικόνα αγώνα:

Πολύ αποφασιστικά μπήκε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού η Ρεάλ Μπέτις, δείχνοντας από τα πρώτα λεπτά την διάθεση της να πάρει την νίκη στον αγώνα.

Πριν την συμπλήρωση μάλιστα του πρώτου δεκαλέπτου είχε τρεις τεράστιες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Αρχικά το σουτ του Καρβάλιο έσωσε ο Βάνα Άλβες σε κόρνερ, με τον Βραζιλιάνο να κάνει νέα εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Ρόντρι μέσα από την περιοχή. Ο Βάνα Άλβες είπε και τρίτο όχι σε αυτό το διάστημα των δύο λεπτών σε σουτ του Λουίζ Ενρίκες.

Αφού κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του από αυτή τη μίνι πολιορκία ο Άρης, στην πορεία ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και δημιούργησε μάλιστα και μερικές επικίνδυνες προϋποθέσεις.

Εκεί όμως που έδειχναν πως το παιχνίδι κυλούσε με τρόπο που βόλευε τον Άρη, ο Άμπνερ ανέβηκε από τα αριστερά ταχύτατα και πίσω από την άμυνα του Άρη, γύρισε παράλληλα στον αμαρκάριστο Ινγκλέσιας, ο οποίος από πολύ κοντά έσπρωξε απλά την μπάλα για το 1-0.

Ήταν ένα τέρμα που έδωσε ψυχολογία στην Μπέτις, η οποία πήρε ξανά πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαξε και ένα δεύτερο τέρμα μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς ωστόσο επιτυχία.

Εντελώς διαφορετική εικόνα είχε ο Άρης του β’ ημιχρόνου, ο οποίος για ένα ολόκληρο δεκαπεντάλεπτο κυριάρχησε με την εικόνα του μέσα στον αγωνιστικό χώρο, πετυχαίνοντας μάλιστα και τέρμα στο 46΄το οποίο ακυρώθηκε με την βοήθεια του VAR. Μια φάση στην οποία ο Μπένγκτσον ήταν πραγματικά ελάχιστα εκατοστά πιο μπροστά από τον αντίπαλο του.

Αυτή ήταν μια πρώτη προειδοποίηση από την «ελαφρά ταξιαρχία» η οποία έβαλε δύσκολα την Μπέτις, αναγκάζοντας την να οπισθοχωρήσει και τον Πελεγκρίνι να προβεί στο 60’ σε τριπλή αλλαγή για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του.

Η συγκεκριμένη ενέργεια φάνηκε να έχει άμεση ισχύ μάλιστα, με τον Αϊτόρ στο 64ο λεπτό να βρίσκεται από ευνοϊκό σημείο και δεξιά μέσα από την περιοχή και με δυνατό βολέ να κερδίσει τον Βανά Άλβες για το 2-0.

Κάπου εκεί «εξανεμίστηκαν» οι όποιες ελπίδες του Άρη για κάτι καλύτερο ή και βαθμολογικό κέρδος από το παιχνίδι.

Στο 75’ μάλιστα ο Ίσκο κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γιαγκό, με τον Φεκίρ να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι, ο οποίος είχε περάσει δευτερόλεπτα νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Βάνα Άλβες «ψάρεψε» τον Φεκίρ πέφτοντας στην σωστή γωνιά και αποσοβώντας το 3-0.

Ένα σκορ όμως που άργησε να επιτευχθεί για δύο λεπτά, καθώς στο 77’ ο Μαρκ Ρόκα με πλασέ μέσα από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ο Άρης κατάφερε να μειώσει σε 3-1 στο 84ο λεπτό με σκόρερ τον Κοκόριν, ο οποίος βρέθηκε μέσα από την περιοχή με εξουδετερωμένο τον Μπράβο και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει, με τον Γκομίς να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 87’ για να μειώσει σε 3-2.

Αυτή ίσως να ήταν και η φάση του αγώνα καθώς αν ερχόταν η μείωση στο σκορ τότε το παιχνίδι θα έπαιρνε πραγματικά «φωτιά», με τον Άρη να είχε τον χρόνο να φύγει ακόμη και με ισοπαλία.

Αφού δεν έγινε το 3-2 ήρθε ο Ezzalzouli στο 90+4 με ωραία προσπάθεια να σκοράρει για το 4-1, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ενδεκάδες:

Μπέτις: Bravo, Aitor Ruibal, Pezzella, Marc Roca, Abner, Guardado  (Rodriguez 60'), Carvalho, Rodri (Perez 60'),  Luiz Henrique (Fekir 75’), Ezzalzouli, Iglesias (Isco 60’).

Άρης: Βανά, Γιαγκό, Μπρόρσον (Μπένγκτσον 46’), Ουρόσεβιτς, Καζού, Ζόκε, Στρούσκι (Μπράουν 75’), Μαγιαμπέλα (Κοκόριν 76’), Μοντνόρ (Μουσούντα 46’), Γκομίς, Μπαμπίκα (Στεπίνσκι 82’)

Κίτρινες: Αϊτόρ 77’ / Στρούσκι  71’