Θρυλική πρόκριση στους "32" του Γιουρόπα Λιγκ

Ακόμη μια χρυσή σελίδα στην πλούσια ιστορία του έγραψε ο ΑΠΟΕΛ το βράδυ της 28ης Νοεμβρίου του 2019. Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν στο… χωράφι του Λουξεμβούργου τη Ντουντελάνζ με 2-0 και σε συνδυασμό της ήττας της Καραμπάχ από την αδιάφορη Σεβίλλη στην Ισπανία με 2-0, προκρίθηκαν στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα της Λευκωσίας κατορθώνει να προκριθεί για 3η φορά από τους ομίλους, ενώ για πρώτη φορά τερματίζει στη 2η θέση. Τα τέρματα του ΑΠΟΕΛ σημείωσαν οι Μάτιτς με πέναλτι και Μερκής με κεφαλιά στο 1ο ημίχρονο.  Αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Βούρος και απευθείας ο Σινάνι. Ο Τάμαρι σημάδεψε μια φορά το δοκάρι, δυο φορές έκαναν το ίδιο οι γηπεδούχοι με τους Στολζ και Σινάνι.

Πέτυχε το σκοπό του

Το γρήγορο τέρμα που έψαχνε προκειμένου να προσαρμοστεί ευκολότερα και να αποβάλλει το οποιοδήποτε άγχος λόγω του κάκιστου αγωνιστικού χώρου, βρήκε στο 12ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 2ο δοκάρι, ο Σόουζα έκανε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυνόμενου και ο Ιταλός έδειξε πέναλτι. Ο Μάτιτς με απόλυτη ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Με τη ψυχολογία υπέρ τους οι γαλαζοκίτρινοι κυριάρχησαν στα επόμενα 15 λεπτά και έφτασαν μια ανάσα από το δεύτερο τέρμα. Στο 17’ ο Τάμαρι, έκανε εξαιρετική προσπάθεια, πέρασε τους πάντες, αλλά το δυνατό του σουτ σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

Με την πάροδο του χρόνου οι παίχτες του Ντολ οπισθοχώρησαν και έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους που τον αξιοποίησαν. Ανέβηκαν και προσπάθησαν για την ισοφάριση και την… άγγιξαν στο 34’ όταν το μακρινό σουτ του Στολζ σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπέλετς, ο οποίος στο 38’ έπεσε και απέκρουσε σωτήρια.

Η επόμενη φάση επιφύλασσε γκολ για τον ΑΠΟΕΛ. Στο 42’ και κόντρα στη ροή του αγώνα ο Γιώργος Μερκής με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μάτιτς, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Το πάρτι ξεκίνησε από την... Ισπανία

Στην επανάληψη ο ρυθμός «πάγωσε» και σ’ αυτό ευθύνονταν οι γαλαζοκίτρινοι που επιχείρησαν να κάνουν σωστή διαχείριση για να διαφυλάξουν το ισχυρό προβάδισμα τους. Και τα κατάφεραν. Στο 2ο ημίχρονο δημιούργησαν μόλις μια φάση και αυτή κλασική με τον Τάμαρι, ωστόσο δεν χάλασε το πάρτι που στήθηκε από το γκολ της Σεβίλλη στο 61’ επί της Καραμπάχ. Μελανό σημείο ήταν ο τραυματισμός του Νικόλα Ιωάννου, ωστόσο και αυτό πέρασε σε δεύτερη μοίρα ή καλύτερα επισκιάστηκε από την ιστορία που γράφτηκε με το τριπλό σφύριγμα του Ιταλού διαιτητή. Ο ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ και θα αγωνίζεται και το 2020 στην Ευρώπη.

Tην πορεία των κυπριακών ομάδων στις κορυφαίες ευρωπαϊκές οργανώσεις στηρίζουν η Cablenet και η ACS Cyprus