ΑΠΟΕΛ: Μόνο οι γίγαντες τον κέρδισαν στο ΓΣΠ!

Ο ΑΠΟΕΛ το βράδυ της Πέμπτης πέρασε με πανηγυρικό τρόπο στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ και έγραψε ακόμη μια χρυσή σελίδα στην ιστορία του. Η ομάδα της Λευκωσίας έγινε η πρώτη κυπριακή που πετυχαίνει τρεις σερί νίκες σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης, ενώ με τα 10 τέρματα που σημείωσε, ισοφάρισε το ρεκόρ που κατείχε ο Απόλλωνας την περσινή περίοδο.

Ταυτόχρονα, οι γαλαζοκίτρινοι με τη νίκη τους επί της Σεβίλλη, σημείωσαν ακόμη ένα αξιοσημείωτο και εξαιρετικό ευρωπαϊκό επίτευγμα. Διατήρησαν το εντός έδρας αήττητο απέναντι στις Ισπανικές ομάδες στο θεσμό του Γιουρόπα Λιγκ. Είναι όντως απίστευτο, αφενός λόγω της τεράστιας δυναμικής που έχουν οι Ίβηρες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και αφετέρου από τη χαώδη διαφορά ποιότητας απέναντι στις κυπριακές ομάδες. Ακόμη και όταν παίζουν με τους παγκίτες. Τα παραδείγματα είναι πάρα πολλά, απλά θα περιοριστούμε στα φετινά. Η Σεβίλλη είχε 5 στα 5 με εκτεταμένο ροτέισιον στον όμιλο, ενώ οι αδιάφορες Ρεάλ και Μπαρτσελόνα –κυρίως αυτή- κέρδισαν την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ την Κλαμπ Μπριζ και Ίντερ αντίστοιχα.

Όπως και να ‘χει ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τη Σεβίλλη με 1-0 και αυτό θα γράψει η ιστορία. Όπως έκανε το 2017 κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο με 2-0 και προκρίθηκε στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Η πρώτη Ισπανική ομάδα που επισκέφτηκε το ΓΣΠ για το Γιουρόπα Λιγκ ήταν η Χετάφε την περίοδο 2010-11. Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 1-0 (είχε και χαμένο πέναλτι με τον Χαραλαμπίδη), ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και οδήγησε την πρόκριση στην παράταση. Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν καλύτεροι, όμως, το τραγικό λάθος της άμυνας στο 1ο ημίχρονο, έφερε την ισοφάριση και τον αποκλεισμό (1-1).

Μόνοι οι γίγαντες

Μόνοι δυο ομάδες από την Ισπανία κέρδισαν τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ την τελευταία δεκαετία, δηλαδή από τότε που μπήκε για πρώτη φορά στους ομίλους και κατ’ επέκταση στον ευρωπαϊκό χάρτη. Η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπαρτσελόνα, οι δυο εκ των κορυφαίων ομάδων στον κόσμο. Η «βασίλισσα» δυο φορές, μια την περίοδο 2011-12 για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ με 3-0 και ακόμη μια στους ομίλους της ίδιας διοργάνωσης την περίοδο 2017-18 με 6-0. Το καμάρι της Καταλονίας την περίοδο 2014-15 και πάλι στη φάση των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης κέρδισε 4-0, με τον Μέσι να πετυχαίνει χατ τρικ.

Ωστόσο ήρθε ακόμη μια, στην παρθενική παρουσία του ΑΠΟΕΛ στους ομίλους το 2009-10, όμως, έφυγε απογητευμένη. Η Ατλέτικο Μαδρίτης το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει και να πάρει το βαθμό (1-1), ακολούθως την πρόκριση στο Γιουρόπα Λιγκ στη διαφορά τερμάτων και στο τέλος το τρόπαιο.