Στο 100ό ανατροπή για Βραζιλία και νίκη με Κολομβία

Η Βραζιλία με γκολ του Κασεμίρο στο 100ο λεπτό έκανε την ανατροπή και πήρε την νίκη με 2-1 επί της Κολομβίας, παραμένοντας αήττητη.

Ήταν ένα ντέρμπι της Λατινικής Αμερικής που τα είχε όλα. Ένα εκπληκτικό γκολ από τον Ντίαζ στο 10ο λεπτό για την Κολομβία που προηγήθηκε με 0-1 της Βραζιλίας, με ένα απίστευτο «ψαλίδι».

Στην συνέχεια τα νεύρα κυριάρχησαν στον αγώνα, με την Βραζιλία να πιέζει για την ισοφάριση και την Κολομβία να κρατάει το 0-1, μέχρι το 77ο λεπτό, όταν και έγινε η φάση του παιχνιδιού. Ο Νεϊμάρ προσπάθησε να πασάρει, η μπάλα χτύπησε στον διαιτητή Πιτάνα και άλλαξε πορεία. Οι Κολομβιανοί «πάγωσαν» περιμένοντας από τον Αργεντινό ρέφερι να διακόψει τον αγώνα. Αυτό δεν έγινε, οι Βραζιλιάνοι έβγαλαν επίθεση και με τον Φιρμίνο ισοφάρισαν σε 1-1. Οι Κολομβιανοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αλλά τελικά με την συνδρομή του VAR, το 1-1 παρέμεινε.

Στα 10 λεπτά των καθυστερήσεων η Βραζιλία πίεσε για την νίκη και αυτή ήρθε με τον Κασεμίρο στο 100ο λεπτό όταν με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Η Βραζιλία η οποία έχει προκριθεί από την προηγούμενη αγωνιστική είναι στην 1η θέση του ομίλου της με 9 βαθμούς, ενώ η Κολομβία ολοκλήρωσε τους αγώνες της με 4 βαθμούς και στην 2η θέση.