Μουντιάλ Γυναικών: Με το δεξί η Ιταλία

Ντέρμπι για γερά νεύρα αποδείχθηκε η πρώτη αναμέτρηση της Δευτέρας (24/07) για το Μουντιάλ Γυναικών, με την Ιταλία να χαμογελάει στο τέλος στη μάχη με την Αργεντινή, επικρατώντας 1-0. Τη λύση έδωσε στο 87ο λεπτό η Κριστιάνα Τζιρέλι, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό της στον αγωνιστικό χώρο, αντί της Τζούλια Ντραγκόνι.

Η νεαρή χαφ, μάλιστα, έκλεψε την παράσταση, αφού ντρίμπλαρε «μαγικά» τη Σοφία Μπράουν, περνώντας τη μπάλα πάνω από το κεφάλι της 23χρονης αμυντικού, στην πιο εντυπωσιακή φάση του αγώνα, στο 41ο λεπτό. Ήταν ένα παιχνίδι αρκετά ισορροπημένο, με την Ιταλία, βέβαια, να ελέγχει το ρυθμό και να στέκεται αρκετά άτυχη στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο παρουσιάστηκε ανώτερη.

Πρώτα στο 15' με το υπέροχο εύστοχο τελείωμα της Καρούσο, έπειτα από διαγώνιο σου από τα αριστερά, και έπειτα στο 42', με την Τζιασίντι να βγαίνει στην κόντρα και να σκοράρει. Η «σκουάντρα ατζούρα» έδειξε τις διαθέσεις της, όμως και τα δύο τέρματα που σημείωσε ήταν οφσάιντ. Στον αντίποδα, η Αργεντινή προσπάθησε και είχε τη στιγμή της στο 26ο λεπτό, με την Μπανίνι να «χορεύει» την αντίπαλή άμυνα, από τα αριστερά, χωρίς ωστόσο να πετύχει κάτι παραπάνω.

Ανέβασε ταχύτητες στο δεύτερο ημίχρονο «αλμπισελέστε», που είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο 49ο λεπτό, με το μακρινό απευθείας φάουλ της Στάμπιλε από τα δεξιά, που απέκρουσε πολύ δύσκολα η Ντουράντε. Στο 87ο λεπτό ήρθε, τελικά, η λύση, με τη σέντρα της Λίζα Μποάτιν από αριστερά να καταλήγει στο κεφάλι της Κριστιάνα Τζιρέλι, με την 33χρονη επιθετικό να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της Κορέα, λύνοντας το «γόρδιο δεσμό» για την Ιταλία, που πέτυχε το 1-0, σκορ που παρέμεινε μέχρι και το τέλος.

Μία σπουδαία νίκη για το σύνολο της Μιλένα Μπερτολίνι, που αντιμετωπίζει τη Σουηδία, στην επόμενη αγωνιστική, το πρωί της Παρασκευής (29/07, 10:30), σε μάχη των πρωτοπόρων. Οι Σκανδιναβές επικράτησαν με 2-1 της επόμενης αντιπάλου της Αργεντινής, της Νότιας Αφρικής, την οποία το σύνολο του Ζερμάν Ντάριο Πορτανόβα αντιμετωπίζει τα ξημερώματα της Πέμπτης (28/07, 03:00).