«Κομμάτια» έκανε την Ισπανία η Ιαπωνία

Τον δρόμο των ανδρών, που είχαν κερδίσει με 2-1 στο μεταξύ τους παιχνίδι για το Μουντιάλ του Κατάρ, ακολούθησε η γυναικεία ομάδα της Ιαπωνίας, που επικράτησε με 4-0 της Ισπανίας. Το απόλυτο έκαναν οι Ασιάτισσες, με 3 νίκες και μηδέν παθητικό σε ισάριθμους αγώνες, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στον τρίτο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Αν και η Ισπανία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, η Ιαπωνία κατάφερε να προηγηθεί κόντρα στη ροή του ματς. Η Γιαν Έντο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με την Χινάτα Μιγιαζάουα να βρίσκεται στην κατάλληλη θέση και να κάνει το 1-0 στο 12ο λεπτό. Δεν άλλαξε παρ’ όλα αυτά η ροή του παιχνιδιού, με το σύνολο του Χόρχε Βίλντα να εξακολουθεί να ελέγχει το ρυθμό. Λίγο πριν το μισάωρο, ωστόσο, ήρθε και το δεύτερο τέρμα της Ασιατικής ομάδας, χάρη σε ένα τρομερό σουτ της Ρίκο Ουέκι στο 29’. Καμία απάντηση από τις Ισπανίδες, με αποκορύφωμα την τεράστια χαμένη ευκαιρία της Σάλμα Παραλουέλο, δέκα λεπτά μετά αφότου ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 2-0. Ρεσιτάλ ατυχίας, αφού στη αμέσως επόμενη φάση η Ουέκι από σκόρερ έγινε δημιουργός, σερβίροντας στο 40ο λεπτό το 3-0 στην Χινάτα Μιγιαζάουα.

Λίγα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο 45λεπτο, παρά τις απέλπιδες προσπάθειες της Ισπανίας. Η Όνα Μπατλ σπατάλησε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού στο 48ο λεπτό, ενώ οι επόμενες ευκαιρίες δεν ανησύχησαν την Αγιάκα Γιαμασίτα. Το «κερασάκι στην τούρτα» μπήκε στο 83ο λεπτό, από την παίκτρια που αντικατέστησε την Ουέκι στο 68’. Η Μίνα Ταμάκα έγραψε το 4-0 με μαγική ατομική ενέργεια που ολοκλήρωσε με αριστερό σουτ, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο της Ιαπωνίας.

Στην πρώτη θέση του τρίτου ομίλου θα ολοκληρώσει την πρώτη φάση η Ιαπωνία, με το απόλυτο των 9 βαθμών και συντελεστή τερμάτων 10-0. Στη δεύτερη θέση έμεινε η Ισπανία με 6 πόντους, με τη Ζάμπια να ολοκληρώνει με 3 και την Κόστα Ρίκα χωρίς βαθμό.

Πηγή: sport-fm.gr