Αποκλεισμός «βόμβα» στο Μουντιάλ!

Ματσάρα ανάμεσα σε Ιταλία και Νότια Αφρική, με απίστευτο φινάλε και σοκαριστικό αποκλεισμό της «σκουάντρα ατζούρα» από τη συνέχεια του Μουντιάλ Γυναικών με ήττα 3-2.

Φινάλε «γκραν γκινιόλ» στο «Σκάι Στάντιομ» του Ουέλινγκτον, με τη Νότια Αφρίκη να κάνει μυθική εμφάνιση και να βγάζει εκτός συνέχειας του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών την Ιταλία, χάρη σε τεράστια νίκη με 3-2 και γκολ…buzzer beater, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε έπειτα από 17 λεπτά έξτρα χρόνου, μετά τη συμπλήρωση των 90'!

Αφού προηγήθηκε ένα «χλιαρό» πρώτο δεκάλεπτο, η «σκουάντρα ατζούρα» άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, χάρη στην εξαιρετική εκτέλεση πέναλτι της Αριάνα Καρούσο. Προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμούς η Νότια Αφρική, στη συνέχεια, με την Ιταλία να… πέφτει μόνη της στην παγίδα, κάνοντας τεράστιο δώρο στο σύνολο της Ντεζιρέ Έλις. Λάθος γύρισμα της Μπενεντέντα Όρσι, στο 32ο λεπτό, οδήγησε σε ένα απίστευτο αυτογκόλ, για το 1-1.

Η συνέχεια μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κύλησε, χωρίς κάτι ιδιαίτερο, κάτι που δεν συνέβη σε τόσο μεγάλο βαθμό, στο δεύτερο μέρος. Η αφρικανική ομάδα πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, από το 50ο λεπτό και έπειτα, φτάνονατς σε δεύτερο γκολ, στο 67’. Η Χίλντα Μαγκάια εκμεταλλεύτηκε την πολύ καλή ασίστ της Θέμπι Κγκατλάνα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Φρανσέσκα Ντουράντε, βάζοντας μπροστά στο σκορ τη Νότια Αφρική.

Η Ιταλία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, παρ’ όλα αυτά, αντέχοντας στο σφυροκόπημα του αντιπάλου της και ισοφαρίζοντας στο 74ο λεπτό. Και πάλι δράστης η Καρούσο, αυτή τη φορά εκμεταλλευόμενη το κόρνερ της Τζιρέλι, λίγο αφότου η τελευταία πέρασε σαν αλλαγή στο παιχνίδι, στη θέση της Μπονανσέα.
Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό και η Νότια Αφρική δεν έδειξε να «μασάει» από την ισοφάριση, κάνοντας το 3-2, με την Κγκατλάνα να γίνεται από δημιουργός εκτελεστής, καθώς και ηρωίδα για το αντιπροσωπευτικό της συγκρότημα. Τα 17 ολόκληρα λεπτά καθυστερήσεων δεν άλλαξαν απολύτως τίποτα, μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Στους 16 του Μουντιάλ Γυναικών η Νότια Αφρική, με 4 βαθμούς. Μαζί της η Σουηδία, που έκανε το απόλυτο και πήρε την πρώτη θέση του 7ου ομίλου, με 9 βαθμούς. Στους 3 βαθμούς ολοκλήρωσε τη διοργάνωση η Ιταλία, δύο περισσότερους από την ουραγό Αργεντινή, πηγαίνοντας σπίτι νωρίς.

Πηγή: sport-fm.gr