Η πρωταθλήτρια Ευρώπης «λαχτάρισε» αλλά θα είναι στους «8»

Η ηρωίδα της Αγγλίας στο Euro, Κλόε Κέλι, εκτέλεσε άψογα το νικητήριο πέναλτι (4-2) κόντρα στη Νιγηρία που έδωσε στις Λέαινες την πρόκριση στα προημιτελικά του Μουντιάλ Γυναικών.

Μετά από στείρα 120 λεπτά, Αγγλία και Νιγηρία έπαιξαν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Μουντιάλ Γυναικών στη διαδικασία των πέναλτι και εκεί η ηρωίδα της Αγγλίας στο ευρωπαϊκό του περυσινού καλοκαιριού, Κλόε Κέλι, εκτέλεσε άψογα το νικητήριο και έστειλε την πρωταθλήτρια Ευρώπης στην επόμενη φάση του τουρνού.α

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν θεωρητικά το φαβορί στη «μάχη» των «16» με τη Νιγηρία, όμως οι Αφρικανές αποδείχτηκαν πολύ δύσκολος αντίπαλος για την ομάδα της Βίγκμαν που αναγκάστηκε να αγωνιστεί με αριθμητικό μειονέκτημα από το 87ο λεπτό μετά την απευθείας αποβολή της Λόρεν Τζέιμς (πρώτη τους σκόρερ στο τουρνουά ως τώρα).

Οι Λέαινες έπαιξαν για 120 λεπτά στην κόψη του ξυραφιού και ήταν σε μεγάλο βαθμό υποδεέστερες από την αντίπαλό τους που έχασε μια τεράστια ευκαιρία για πρόκριση, μην καταφέρνοντας να κεφαλαιοποιήσει την υπεροχή της τόσο πριν, όσο και μετά την αποβολή της Τζέιμς.

Οι 11 φορές πρωταθλήτριες Αφρικής εκτέλεσαν άψογα το gameplan τους, βγάζοντας εκτός παιχνιδιού την Αγγλία και δημιουργώντας συνεχώς προβλήματα σε κάθε μονομαχία. Η Ερπς ήταν απασχολημένη σε όλη τη διάρκεια του ματς, χρειάστηκε να κάνει έξυπνες αποκρούσεις και όταν ο κανονικός χρόνο και τα επιπλέν 30 λεπτά εξαντλήθηκαν, οι Lionesses αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμες.

Πηγή: gazzetta.gr