Επαγγελματική νίκη - πρόκριση

Η τακτική των αντεπιθέσεων υπερίσχυσε της προσέγγισης που βασίζεται στην κατοχή, με την Αυστραλία να επικρατεί 2-0 της Δανίας και να παίρνει την πρόκριση στους «8» του Μουντιάλ Γυναικών.

Η Δανία μπορεί να είχε την κατοχή όμως δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την Αυστραλία, που αμύνθηκε έξυπνα και «χτύπησε» στις αντεπιθέσεις φτάνοντας έτσι σε ένα επαγγελματικό 2-0. Η MVP Κέιτλι Φορντ άνοιξε το σκορ για τις Matildas στο 29' και στο 70' η Χέιλι Ράσο «κλείδωσε» τη νίκη για την οικοδέσποινα του Μουντιάλ Γυναικών. Η μεγάλη σταρ της Αυστραλίας Σαμ Κερ ντεμπούταρε στη διοργάνωση με 10 λεπτά κανονικού χρόνου να απομένουν.

Μονάχα μία φορά στο παρελθόν είχε καταφέρει η Αυστραλία να δώσει το παρών σε προημιτελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, το 2015, αποτυγχάνοντας τις άλλες τέσσερις φορές που «κυνήγησε» την ευκαιρία. Κόντρα στη Δανία, η συνδιοργανώρια χώρα, ξεκίνησε δυστακτικά, αφήνοντας στην αντίπαλό της την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, αλλά μετά από ένα υπέροχο γύρισμα της Φόουλερ και εξίσου καλό τελείωμα της Φορντ για το 1-0 στο 29', πήρε αυτοπεποίθηση και κυριάρχησε στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Δανία πίεσε για την ισοφάριση, αλλά οι Matildas ήταν αυτές που βρήκαν σκορ με την Ράσο να πετυχαίνει ήρεμα το τρίτο της γκολ στο τουρνουά. Με το παιχνίδι φαινομενικά να έχει πάρει τον δρόμο του ο προπονητής της Αυστραλίας, Τόνι Γκουστάβσον, έδωσε στην αρχηγό Σαμ Κερ, την ευκαιρία να λάβει το ζεστό χειροκρότημα του κοινού και να καταγράψει τα πρώτα λεπτά συμμετοχής στο τουρνουά (μετά τον τραυματισμό στη γάμπα σε μια προπόνηση παραμονές της διοργάνωσης).

Η Δανία, που έπαιζε στο πρώτο της Παγκόσμιο Κύπελλο από το 2007, έκανε την πρώτη της εμφάνιση στη φάση των «16» εδώ και 28 χρόνια! Η Περνίλ Χάρντερ, η σταρ της ομάδας προσπάθησε να απειλήσει, αλλά η τερματοφύλακας της Αυστραλίας, Μακένζι Άρνολντ, ήταν παρούσα όταν χρειάστηκε, κρατώντας ανέπαφη την εστία της ως το τελευταίο σφύριγμα (2-0).

Η Αυστραλία θα ανακαλύψει την αντίπαλό της στα προημιτελικά την Τρίτη, όταν η Γαλλία θα αντιμετωπίσει το Μαρόκο.

Πηγή: gazzetta.gr