«Έσπασαν» καρδιές στο Όκλαντ! Η Ισπανία «λύγισε» τη Σουηδία και είναι στον τελικό

Η Ισπανία νίκησε με 2-1 τη Σουηδία στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου των γυναικών και περιμένει στον κυριακάτικο τελικό είτε την Αγγλία είτε την Αυστραλία.

Συγκλονιστικό φινάλε είχε το παιχνίδι που διεξήχθη στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας με τα τρία γκολ να σημειώνονται από το 80ο λεπτό και μετά!

Οι Ισπανίδες προηγήθηκαν στο 81', ισοφαρίστηκαν στο 88ο λεπτό και πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 90' για να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση!

Μετά από 81 λεπτά χωρίς αξιόλογες φάσεις (με εξαίρεση ένα εξ επαφής σουτ της πεσμένης Ρεντόντο από το ύψος της μικρής περιοχής), η μόλις 19 ετών, Σάλμα Παραγιουέλο άνοιξε το σκορ για τις εκπροσώπους της Ιβηρικής χερσονήσου, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην Ισπανία. Ομως οι Σουηδές, αντέδρασαν και στο 88ο λεπτό ισοφάρισαν με την Ρεμπέκα Μπλόμκβιστ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση, η Ολγα Καρμόνα σκόραρε στο 90ο λεπτό και χάρισε στην «ρόχα» μία σπουδαία πρόκριση, καθώς είναι η πρώτη φορά που η Ισπανία θα διεκδικήσει το τρόπαιο στην κορυφαία διοργάνωση.

Η αναμέτρηση έγινε παρουσία 43.217 θεατών στο «Eden Park» του Οκλαντ, ενώ στον τελικό, η εθνική Ισπανίας θ' αντιμετωπίσει την νικήτρια του -χρονικά- δεύτερου ημιτελικού, που θα διεξαχθεί αύριο (16/8) ανάμεσα στην «οικοδέσποινα» Αυστραλία και την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αγγλία.

Πηγή: sdna.gr