Επιβλητική η Αγγλία, νίκησε την Αυστραλία και πάει τελικό!

Η Αγγλία επικράτησε με 3-1 της Αυστραλίας στον ημιτελικό και θα παίξει την προσεχή Κυριακή κόντρα στην Ισπανία στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών.

Έτσι, η πρωταθλήτρια Ευρώπης, τίτλο που κατέκτησε πέρυσι εντός έδρας, θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει, με αντίπαλο τη «ρόχα», το κορυφαίο τρόπαιο στον κόσμο σε έναν τελικό που θα είναι ευρωπαϊκή υπόθεση.

Η Έλα Τουν άνοιξε στο 36ο λεπτό το σκορ παγώνοντας τους  75.784 φιλάθλους που βρέθηκαν στο «Stadium Australia» στο Σίδνεϊ, αλλά η αρχηγός της Αυστραλίας Σαμ Κερ ισοφάρισε με ένα εκπληκτικό σουτ από 25 μέτρα στο 64ο λεπτό.

Όμως η άμυνα της Αυστραλίας απέτυχε να διώξει μια ψηλή μακριά μπάλα επτά λεπτά αργότερα, πριν η η Λόρεν Χεμπ στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Κερ έφτασε ξανά κοντά στην ισοφάριση , αλλά η Αλέσια Ρούσο ήταν εκείνη, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ (1-3) , για να στείλει τις πρωταθλήτριες Ευρώπης, ηττημένες στους ημιτελικούς στα δύο τελευταία Παγκόσμια Κύπελλα, στον τελικό της Κυριακής.

Πηγή: sdna.gr