Στην κορυφή του κόσμου η Ισπανία!

Η Ισπανία επικράτησε με 1-0 της Αγγλίας στον τελικό και κατέκτησε τον τίτλο στο Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών.

O τελικός, που έγινε σε ένα κατάμεστο γήπεδο στο Σίδνεϊ, ήταν ευρωπαϊκή υπόθεση με την «ρόχα» να αντιμετωπίζει την πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Οι «Λέαινες» ταξίδεψαν σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο ως πρωταθλήτριες Ευρώπης, έναν τίτλο που κατέκτησαν πέρυσι το καλοκαίρι εντός έδρας, έφτασαν ως τον τελικό, αλλά αυτή τη φορά βρήκαν μπροστά τους μια πολυ΄δυνατή Ισπανία, που πανηγυρίζει τον πρώτο μεγάλο τίτλο της στο ποδόσφαιρο των γυναικών σε ό,τι αφορά τις εθνικές ομάδες στην πρώτη παρουσία της σε τελικό.

To μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 29ο λεπτό η Όλγα Καρμόνα, αρχηγός της εθνικής Ισπανίας, με ωραίο σουτ με το αριστερό.

Οι Ισπανίδες είχαν και άλλες ευκαιρίες να φτάσουν σε ακόμα ένα γκολ με αποκορύφωμα το πέναλτι που έχασε στο 70ο λεπτό η Τζένι Ερμόσο.

Πηγή: sdna.gr