Πήρε το ντέρμπι της Κρήτης και την πρόκριση σε απίθανο παιχνίδι!

Στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο ΟΦΗ, με την ομάδα του Ηρακλείου να επικρατεί εκτός έδρας των Χανίων με σκορ 5-3 στο ντέρμπι της Κρήτης σε ένα τρομερό ματς.

Η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, με τον Αμπάντα να σκοράρει με ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή στο 29ο λεπτό. Τα Χανιά προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα (32΄), με τον Μπάουμαν ωστόσο να είναι σε ετοιμότητα και να σώζει την κεφαλιά του Νίκολιτς. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (43'), οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ, με τον Λουίζ Φελίπε να παίρνει το «ριμπάουντ» έπειτα από δοκάρι σε κεφαλιά του Βούρου και απο κοντά να κάνει το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς πήρε μία άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν δίχτυα έξι φορές. Με την αρχή του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και ισοφάρισαν σε ελάχιστο χρονικό διάστημα. Αρχικά, στο 50ο λεπτό ο Ελευθεριάδης μείωσε σε 2-1 για να έρθει δύο λεπτά αργότερα (52') ο Μανουσάκης και να φέρει το ματς στα ίσα.

Στο 57ο λεπτό μπήκε στο ματς για τον ΟΦΗ ο Μοσκέρα, δικαιώνοντας τον Νταμπράουσκας για την επιλογή του, καθώς ο Κολομβιανός σκόραρε δύο φορές και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 60’ ο Μοσκέρα έκανε το 3-2 με ένα ξαφνικό σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, ενώ στο 64’ ο ίδιος παίκτης κρέμασε τον Καλογεράκη στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 4-2 μετά από ωραία κάθετη του Γκλάζερ.

Στο 67’ τα Χανιά μείωσαν εκ νέου, μπαίνοντας για ακόμα μία φορά στο παιχνίδι με το μακρινό σουτ του Σερβιλάκη, μειώνοντας το σκορ σε 4-3, ενώ το τελικό 5-3 διαμόρφωσε ο Ριέρα στο 78΄ έπειτα από ασίστ του Μοσκέρα.

Στο 83ο λεπτό ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα παίκτες, με τον Μεγιάδο να βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα λόγω φάουλ πάνω στον Ελευθεριάδη, ο οποίος έβγαινε στην αντεπίθεση.

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (82’ Κατσούρρι), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης, Τσορνομάζ, Τσέλιος (66’ Ντίας), Λεμονής (82’ Μπουρσέλης), Μανουσάκης, Μιούλερ, Μάναλης (60’ Βουό)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Λάρσον, Aμπάντα, Βούρος, Λαμπρόπουλος (71’ Γιαννούλης), Πασαλίδης, Μεγιάδο, Τοράλ (57’ Μοσκέρα), Γαγιέγος (57’ Ριέρα), Φελίπε (71’ Νέιρα), Γκλάζερ