Η Λιλ… ξενέρωσε στο 93' την Παρί!

Το απόλυτο σοκ για την Παρί σε… νεκρό χρόνο! Οι Παριζιάνοι ήταν αγκαλιά με το ένατο διαδοχικό τρίποντό τους στο πρωτάθλημα, αλλά η Λιλ την «ξενέρωσε» χάρη σε γκολ του Ντέιβιντ στην τελευταία φάση και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων (1-1).

Κάπως έτσι, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στο +7 από τη δεύτερη θέση, μένοντας στο +5 και σε μια διαφορά ασφαλείας. Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 28 βαθμούς και πάτησαν στην τέταρτη θέση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με τον Ζεγκρόβα να φτάνει μια ανάσα πριν το γκολ, στο 15’ και στο 16’. Στη συνέχεια η Παρί πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να γίνεται απειλητική, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει κάποιο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με φόρα και είχαν τον έλεγχο του αγώνα, κερδίζοντας μάλιστα και πέναλτι στο 66’, με τον Κιλιάν Εμπαπέ να εκτελεί εύστοχα για το 1-0. Ο Γάλλος με αυτό το γκολ έφτασε τα 16 τέρματα μέχρι στιγμής φέτος.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε συνέχιζε να ελέγχει το ματς και να είναι έτοιμη να φύγει με μια σημαντική νίκη, ωστόσο ο Ντέιβιντ στο 90+3' είχε άλλη γνώμη και σκόραρε για τη Λιλ για το τελικό 1-1!