Πιο κοντά στο... σεντόνι η Μπρεστ

Άλλο ένα βήμα για να τερματίσει στην 2η θέση και να παίξει για πρώτη φορά στην Ιστορία της σε ομίλους του Champions League έκανε σήμερα η Μπρεστ, ενώ βαθιά ανάσα στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού πήρε η Μετς με το «διπλό» στο «Μποζουάρ» επί της Ναντ.

Γνωρίζοντας ήδη για τις απώλειες βαθμών που είχαν οι Μονακό και Νις (ηττήθηκε νωρίτερα από την Τουλούζ με 2-1) η Μπρεστ το μόνο που είχε να κάνει ήταν να νικήσει στην έδρα της την Χάβρη όχι μόνο για να παραμείνει στην 2η θέση, αλλά και ν΄ αυξήσει τη διαφορά από τους διώκτες της. Τα κατάφερε με το γκολ του Μελού στο πρώτο ημίχρονο και ξέφυγε με +4 βαθμούς από την 3η Μονακό, +5 από την 4η Λιλ και +6 από την 5η Ναντ.

Η Μετς με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά στο πρώτο 15λεπτο του δεύτερου ημιχρόνου απέδρασε με μεγάλο «διπλό» (2-0) από την έδρα της Ναντ κι ελπίζει βάσιμα, πλέον, στην παραμονή της στην Ligue 1.

Ο Νορντέν κατάφερε με δύο γκολ να «σώσει την παρτίδα» για την Μονπελιέ, η οποία βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ στην έδρα της από τη Στρασμπούρ, αλλά τελικά πήρε το βαθμό (2-2) κι εξακολουθεί να δίνει μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, όπως και το συγκρότημα από το Στρασβούργο.