H "βασίλισσα" περιμένει το στέμμα της (vid)

Ακάθεκτη προς την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος συνεχίζει η Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν έπαιξε όσο χρειάζονταν κόντρα στην Γρανάδα και επικράτησε με 2-1, αγκαλιάζοντας τον φετινό τίτλο. Γκολάρες από Μεντί και Μπενζέμα και πλέον η Βασίλισσα με την νίκη την επόμενη αγωνιστική κόντρα στην Βιγιαρεάλ (16/7) στον Μπερναμπέου επιστρέφει στον θρόνο της μετά από τρία χρόνια.

Οι μερένχες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό με το καταπληκτικό σουτ του Μεντί, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Μπενζέμα με ωραίο τελείωμα έβαλε στέρεες βάσεις για να πάρει την νίκη η ομάδα του.

Από εκεί και πέρα η Γρανάδα πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 36ο λεπτό θα μπορούσε να μειώσει το σκορ, ωστόσο ο Κουρτουά αποσόβησε την κεφαλιά του Φερνάντεθ. Πιο δυναμικά μπήκαν και στην αρχή του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι και στο 50ο λεπτό, ο Κασεμίρο έκανε λάθος στο κέντρο, ο Ερέρα έβγαλε φοβερή κάθετη στον Ματσίς κι εκείνος με σουτ από αριστερά μείωσε σε 1-2.

Μάλιστα στο 85ο λεπτό, ο Κουρτουά έσωσε εντυπωσιακά το σουτ του Αντονίν, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ράμος έσωσε πάνω στην γραμμή το πλασέ του Αζεέζ.

Πλέον, η Ρεάλ Μαδρίτης χρειάζεται δυο βαθμούς στα εναπομείναντα δυο παιχνίδια (υπερτερεί στην ισοβαθμία) για να πανηγυρίσει το 34ο πρωτάθλημα στην ιστορία της.

Γρανάδα: Σίλβα, Χερμάν Σάντσεθ, Βίκτορ Ντίαθ (46’ Πουέρτας), Αζεέζ, Ντουάρτε, Φουλκιέ (55’ Μοντορό), Ζιλ Ντίας, Φέντε Βίκο (74’ Ετεκί), Ερέρα (74’ Αντονίν), Ματσίς (85’ Κοϊμπάσι), Κάρλος Φερνάντεθ

Ρεάλ Mαδρίτης: Κουρτουά, Ράμος, Καρβαχάλ, Μεντί, Βαράν, Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρόος, Ίσκο (63’ Ασένσιο), Βαλβέρδε (63’ Ροδρίγο), Μπενζεμά