Στο 91' ο βασιλιάς Μπέλιγχαμ έστεψε πρωταθλήτρια τη Ρεάλ!

Σε ένα εξαιρετικό Clasico που είχε γκολ και μεγάλες φάσεις, η Ρεάλ επιβλήθηκε με 3-2 της Μπαρτσελόνα με το χρυσό γκολ του Μπέλιγχαμ στο 91 λεπτό και αγκάλιασε το πρωτάθλημα, ανοίγοντας στους 11 πόντους τη διαφορά της από τους μπλαουγκράνα.

Αυτή η Ρεάλ δεν δείχνει διατεθειμένη να σταματήσει πουθενά! Λίγα μόλις 24ωρα από την ανείπωτη χαρά που έδωσε στους οπαδούς της με την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League, όπου πέταξε εκτός συνέχειας την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Μάντσεστερ Σίτι, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι φρόντισε να... αποτρελάνει τον κόσμο της πανηγυρίζοντας μία συλλεκτική νίκη στο Clasico.

Και αυτό γιατί βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ απέναντι στην Μπαρτσελόνα (0-1 και 1-2), όμως όχι μόνο μπόρεσε να κρατήσει αλώβητη την έδρα της και να διατηρήσει τη διαφορά ασφαλείας από τους μπλαουγκράνα αλλά στο φινάλε τους έδωσε τη χαριστική βολή, με τον άνθρωπο των ντέρμπι.

Όπως και στο ματς του πρώτου γύρου που είχε χαρίσει το τρίποντο στους μερένγκες, έτσι και σε αυτό ο Τζουντ Μπέλιγχαμ φύλαγε το καλύτερο για το τέλος, με τον Άγγλο διεθνή μεσοεπιθετικό να σκοράρει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και να υπογράφει το 3-2, που εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 και έφερε τους Μαδριλένους αγκαλιά με την κούπα.

Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί πως ο Μπέλιγχαμ έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει και στα δύο πρώτα του Clasico για το πρωτάθλημα, με τη φανέλα της Ρεάλ, μετά από τον Ρουντ Φαν Νίστελροϊ το 2007.

ΡΕΑΛ: Λούνιν, Βάθκεθ, Τσουαμενί, Ρίντιγκερ, Καμαβινγκά, Βαλβέρδε, Μόντριτς, Κρόος, Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο, Βινίσιους

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κουμπαρσί, Κανσέλο, Γκιουντογκάν, Κρίστενσεν (46' Φερμίν), Ντε Γιονγκ (45' Πέδρι), Γιαμάλ, Λεβαντόβσκι (64' Τόρες), Ραφίνια (64' Φέλιξ)