Serie A: Χωρίς γκολ το ντέρμπι στη Ρώμη

Χωρίς γκολ και σπουδαίο θέαμα έληξε το ντέρμπι στη Ρώμη μεταξύ της Λάτσιο και της Νάπολι, για την 22η αγωνιστική στη Serie A. Οι πρωταθλητές είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν διαδρόμους στην άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι προσπάθησαν ν' απειλήσουν με αντεπιθέσεις.

Στο μεταξύ, η Μόντσα με το γκολ του Κολπάνι στο 31ο λεπτό πήρε σημαντική νίκη με 1-0, στην έδρα της, επί της Σασουόλο. Ο Γιώργος Κυριακόπουλος ήταν στον πάγκο των γηπεδούχων και δεν αγωνίστηκε. Την ίδια ώρα Βερόνα και Φροζινόνε αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1. Νωρίτερα, η Τζένοα πήρε τη νίκη με ανατροπή επί της Λέτσε με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 31ο λεπτό με τον Κρστοβιτς, που είχε χάσει πέναλτι στο 18', αλλά στη συνέχεια η ομάδα της Γένοβα κυριάρχησε στο γήπεδο και πήρε τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Ρετέγκι (70') και Εκουμπάν (76').

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 22ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Κάλιαρι-Τορίνο 1-2 (77΄ Βιόλα - 23΄ Ζαπάτα, 45΄+3΄ Ρίτσι)

Αταλάντα-Ουντινέζε 2-0 (33' Μίραντσουκ, 45'+ Σκαμάκα)

Γιουβέντους-Έμπολι 1-1 (50' Βλάχοβιτς-70' Μπαλτάνζι)

Μίλαν-Μπολόνια 2-2 (45' & 83' Λόφτους-Τσικ - 29' Ζιρκζέ, 90+2΄πέν. Ορσολίνι)

Τζένοα-Λέτσε 2-1 (70' Ρετέγκι, 76' Εκουμπάν-31' Κρστοβιτς)

Μόντσα-Σασουόλο 1-0 (31' Κολπάνι) Βερόνα-Φροζινόνε 1-1 (45'+ πεν. Σουσλόφ-59' Ζόρζε)

Λάτσιο-Νάπολι 0-0