Έχασε έδαφος η Λάτσιο

Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι της Μόντσα απέναντι στη Λάτσιο, με τους Γιώργο Κυριακόπουλο και Χρήστο Μανδά να τίθενται αντιμέτωποι.

Η Μόντσα φιλοξένησε την Λάτσιο για την 35η αγωνιστική της Serie A, με τον Κυριακόπουλο και τον Μανδά να τίθεται αντιμέτωποι. Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 2-2, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις. Ο Μανδάς είχε πέντε επεμβάσεις συνολικά στο παιχνίδι, ενώ ο Κυριακόπουλος αγωνίστηκε για 71 λεπτά με δύο τελικές, 46 ενέργειες και 21/24 μεταβιβάσεις.

Στην βαθμολογία, η Λάτσιο είναι στην 7η θέση με 56 πόντους και έχασε έδαφος στο κυνήγι για την πρώτη πεντάδα που οδηγέι στο Champions League. Στην 11η θέση με 45 βαθμούς η Μόντσα.

Το ματς
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ νωρίς στο παιχνίδι. Ο Καμάντα έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Ντι Γκρεγκόριο δεν μπόρεσε να ελέγξει και ο Ιμόμπιλε, που ακολουθούσε, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος και είχαν τις πιο σημαντικές ευκαιρίες. Τελικά κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 73'. Ο Πεσίνα δεν κατάφερε να σκοράρει με το κεφάλι από κοντά, όμως ο Ντζούριτς έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Λάτσιο πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 83ο λεπτό με τον Βεσίνο με πλασέ μέσα από την περιοχή, έπειτα από τραγικό λάθος στην άμυνα της Μόντσα. Ωστόσο, το ματς δεν είχε ακόμη τελειώσει. Στο 90+2' ο Πεσίνα έκανε το γέμισμα, ο Ντζούριτς πήρε την κεφαλιά και έγραψε το τελικό 2-2.