Ξηρασία στο «Τάσος Μάρκου»

Ένωση Νέων Παραλιμνίου και Δόξα έμειναν στο 0-0, σε ένα παιχνίδι που έγινε στο «Τάσος Μάρκου» για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι που όμως δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματα τους και ήθελαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Η Δόξα πρώτη επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, όμως ο Πέτρου είπε «όχι» στον Ολιβέιρα. Πέραν από αυτή τη φάση στο 6’ δεν είχαμε κάτι άλλο αξιοσημείωτο, βλέπαμε αρκετά λάθη στις τελικές μεταβιβάσεις και μοιραία το 0-0 χωρίς κλασσικές ευκαιρίες παρέμενε.

Η Ένωση ισορρόπησε μετά το 15’ και κρατούσε και αυτή μπάλα, από τα πλάγια ήθελε να γίνει επικίνδυνη χωρίς αντίκρισμα. Το συγκρότημα του Φερέρ είχε παθητικό ρόλο αλλά στο 25ο λεπτό έχασε την πρώτη του μεγάλη φάση, με την κεφαλιά του Ουντόζι να φεύγει έξω.

Ένα παιχνίδι υπομονής βλέπαμε στο Παραλίμνι, με δύο ομάδες που πρόσεχαν κυρίως να μην δεχθούν κάποιο γκολ.

Η Δόξα ήταν αυτή επιθετικά είχε δύο καλές στιγμές μαζεμένες, ειδικά εκείνη στο 30’, καθώς η κεφαλιά του Φιρμίνο πέρασε λίγο έξω.

Τα λεπτά στο πρώτο μέρος κυλούσαν και παρά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων απέναντι σε σετ άμυνα και παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων για ξαφνικές αντεπιθέσεις το 0-0 παρέμενε.

Η Ένωση είχε ένα σουτ με τον Φελίπε στο 40’ όμως η κατάληξη ήταν η ίδια με τα προηγούμενα, καθώς ο Σισκόφσκι μάζεψε εύκολα. Ανέβασε πίεση η ομάδα του Φερέρ, έψαξε και αυτή το τέρμα όμως αυτό δεν ερχόταν.

Ο Βασίλης Δημητρίου μετά το τέλος των πρώτων 45’ έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια και το 0-0 σφράγιζε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.

Κατά διαστήματα το πρώτο μέρος είχε καλό ρυθμό, είχε και κάποιες φάσεις εκατέρωθεν όμως η εναλλασσόμενη υπεροχή και η ισορροπία δεν έφερε κάποιο τέρμα.

Με την έναρξη της επανάληψης δεν είχαμε αλλαγές από τους δύο προπονητές, που συνέχιζαν με τους ίδιους 11 όπως ξεκίνησαν.

Η Δόξα ήταν πιο επιθετική, πιο διεκδικητική στο γήπεδο και στο 52’ έφτασε κοντά στο 0-1, όμως αρχικά ο Πέτρου αρνήθηκε το γκολ στον Μπόλιεβιτς, και στην επαναφορά ο Μέσκα έβγαλε τη μπάλα έξω.

Το δεύτερο μέρος ήταν μια φωτοτυπία του πρώτου. Η Δόξα στο δικό της μισό να παίζει καλή άμυνα και να μην επιτρέπει φάσεις στον αντίπαλο, όμως στο επιθετικό μισό είχε την υπεροχή και δεν έβρισκε αρκετές καλές ευκαιρίες.

Η Ένωση είχε ορισμένα σουτ μετά από ατομικές ενέργειες κάποιων παικτών (όπως ο Μπελόνε), με τους φιλοξενούμενους να απειλούν στο 71’ μέσα από στατική φάση. Ο Σαντίκ έκανε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ολιβέιρα και η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Τα λεπτά περνούσαν, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που φαίνονταν πιο κοντά στο τέρμα, ενώ στην εξίσωση μετά το 72’ είχαν μπει και οι αλλαγές από τους δύο πάγκους. Τόσο ο Φερέρ, τόσο και ο Σακκάς επιχείρησαν να φρεσκάρουν την 11αδα τους με παίκτες κυρίως μεσοεπιθετικούς.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν καλή ευκαιρία μετά από ώρα, καθώς ο Μπελόνε έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε ψηλά και έξω από την εστία του Σισκόφσκι.

Οι δύο ομάδες έτρεχαν μέχρι το τέλος, έδιναν το 100% όμως το μόνο που τους έλειπε ήταν το γκολ. Καλύτερη η Δόξα, πιο απαιτητική και είχε πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες.

Μέχρι τη λήξη τίποτα δεν άλλαξε, το τελικό σφύριγμα του Βασίλη Δημητρίου βρήκε την Ένωση και τη Δόξα στο 0-0 και έτσι μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Ένα παιχνίδι με δύο ίδια ημίχρονα, η εικόνα δεν άλλαξε σε όλο το 90λεπτο και μοιραία ήρθε το στείρο αυτό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στους 12, στους 5 οι γηπεδούχοι μετά από τη σημερινή ισοπαλία στο «Τάσος Μάρκου».

Την επόμενη αγωνιστική, 10η στο πρωτάθλημα, η ΕΝΠ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ερμή και η Δόξα επίσης εκτός έδρας την Ομόνοια.

ΕΝΠ: Πέτρου, Λουσέρο, Μπελόνε, Θεοδώρου (81' Φαν Άνχολτ), Ουντόζι (71' Ντένινγκ), Μπαρμπόσα, Μαϊσουράτζε, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μπαλοτέλι

Δόξα: Σισκόφσκι, Πάντιτς, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (88' Ασαμόα), Μουκτάρης, Ολιβέιρα, Σαντίκ, Τραϊτσέφσκι, Φιρμίνο (72' Οικονομίδης), Μέσκα (63' Λουίς Κάρλος), Μιντίκκης