Με 17χρονο μαέστρο σάλπισε το +4

Είναι από τα παιχνίδια που δίνουν πλεονέκτημα τίτλου και η Ομόνοια φρόντισε να κάνει το καθήκον της και να δείξει πιο έντονα από ποτέ τη δίψα για την κατάκτηση του. Η ομάδα του Μπεργκ με εμφάνιση επίδοξης πρωταθλήτριας, κατέθεσε διαπιστευτήρια στο Τσίρειο, κέρδισε την ΑΕΛ με ανατροπή 2-1 και ξέφυγε στο +4 από τη σημερινή αντίπαλο της και τον Απόλλωνα. Οι πράσινοι ανέτρεψαν το γρήγορο τέρμα του Τεϊσέιρα, με τους Λοΐζου και Τσέποβιτς και υποχρέωσαν την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ στην πρώτη της εντός έδρας ήττα. Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Λοΐζου που έκανε ότι ήθελε με την μπάλα στα πόδια. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ντέρμπι οι ομάδες λόγω κόκκινης του Αβντιγιάι και Ντούρις.

Η εξέλιξη του αγώνα

Αντάξιο της βαθμολογικής θέσης των δυο ομάδων ήταν το πρώτο ημίχρονο. Ενδεχομένως από τα καλύτερα 45λεπτα σε ντέρμπι της φετινής περιόδου. Τρία γκολ, ανατροπή, δύναμη και φυσικά... VAR.

Η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και αιφνιδίασε την Ομόνοια. Προτού καλά καλά κατατεθούν τα πλάνα των προπονητών, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να σκοράρουν με το πανέμορφο σουτ στην κίνηση από τον Τεϊσέιρα στο 3’. Τα αρχικά πλάνα πήγαν στον κάλαθο και οι ομάδες κλήθηκαν να προσαρμοστούν από πολύ νωρίς στα νέα δεδομένα.

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν καλύτερη μέχρι το 15ο λεπτό, με την Ομόνοια να συνέρχεται από το... σοκ, να αντιστέκεται στο υψηλό πρέσινγκ του αντιπάλου, να ανεβάζει τις γραμμές της και να αναλαμβάνει τον έλεγχο. Οι πράσινοι ξεκίνησαν να απειλούν και στο 24’ με τον Λοΐζου ισοφάρισαν. Ο νεαρός Κύπριος διεθνής, με ωραία προσποίηση άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο, «όπλισε» και με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το τέρμα του Λοΐζου ανέβασε ακόμη περισσότερο την Ομόνοια που είχε τον πλήρη πλέον έλεγχο της αναμέτρησης. Η μεγάλη ευκαιρία απουσίαζε, όμως, η μπάλα ήταν συνεχώς στα πόδια των παικτών του κ. Μπεργκ που λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έφεραν τούμπα το σκορ. Ο Γκόμεθ εκτέλεσε επικίνδυνα το κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι, με τον Ντανίλο να διώχνει με το χέρι. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR που κάλεσε τον Βασίλη Δημητρίου για επανεκτίμηση της. Εν τέλει διέκρινε την παράβαση με τη βοήθεια της τεχνολογίας και έστησε τον Τσέποβιτς στα 11 βήματα. Ο Σέρβος με απόλυτη ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνιά του Βοζίνια για το 1-2.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με δυο φάσεις, μια για κάθε ομάδα. Πρώτα ο Τόρες δοκίμασε το πόδι του και είδε την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο. Η απάντηση ήταν άμεση, πιο δυναμική και ήρθε από το πόδι του Κούσουλου. Ο Κύπριος διεθνής μέσος από πολύ μακριά εξαπέλυσε έναν... κεραυνό και υποχρέωσε τον Βοζίνια στην απόκρουση του αγώνα.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και λίγο έλειψε στο 58’ οι πράσινοι να πάρουν προβάδισμα δυο τερμάτων με το παραλίγο τραγικό λάθος του Βοζίνια, το οποίο διρθώθηκε από τον Έουλερ και ακολούθως από τον ίδιο.

Ο Κέρκεζ βλέποντας την ομάδα του να... παραπαίει έκανε τριπλή αλλαγή στο 65’ με την ελπίδα να αλλάξει την εικόνα.

Στο 66’ η ΑΕΛ βρήκε δυο ευκαιρίες για να φέρει τον αγώνα στα ίσα. Το δυνατό σουτ του Μηνά Αντωνίου αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Φαμπιάνο και στην εκτέλεση του ο Σάντος έκανε την κεφαλιά και είδε την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν λίγα μέτρα και πίεσαν για την ισοφάριση, με τον Φαμπιάνο να δείχνει την εξαιρετική κλάση του στο 72', όταν απέκρουσε το δυνατό σουτ του Μηνά Αντωνίου. Ο κ. Μπεργκ προχώρησε σε μια άνευ προηγουμένου κίνηση. Τριπλή αλλαγή έκανε ο Νορβηγός τεχνικός προκειμένου να δώσει φρεσκάδα στην ομάδα του. Ο στόχος εκπληρώθηκε, αφού η Ομόνοια κινδύνεψε σε μόλις μια -στημένη- φάση, με τον Φαμπιάνο και το... δοκάρι να στερούν την ισοφάριση από την ΑΕΛ, μέσω της κεφαλιάς του Πάντιτς.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων οι Αβντιγιάι και Ντούρις δέχθηκαν την κόκκινη κάρτα και δυο λεπτά μετά ο Βασίλης Δημητρίου σφύριξε τη λήξη που βρήκε την Ομόνοια να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη, την πιο σημαντική μέχρι την επόμενη.