Ανατροπή... πρωταθλητή και το σερί καλά κρατεί!

Ο Απόλλωνας κέρδισε με ανατροπή (2-1) την Ομόνοια για την 3η αγωνιστική και συνέχισε το αήττητο σερί του. Φοβερό ματς στο Τσίρειο, με τα συναισθήματα να εναλλάσσονται. Άνοιξαν το σκορ οι κυπελλούχοι με τον Φελίπε στο 14’, το γύρισαν οι πρωταθλητές με Πίττα στο 63’ και Ζράντι στο 83’.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του ντέρμπι.

Η Ομόνοια μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, προσπάθησε να απειλήσει και βρήκε το γκολ με πέναλτι στο 14ο λεπτό. Οι πράσινοι διαχειρίστηκαν το τέρμα του Φελίπε, όμως μετά το πρώτο 25λεπτο οι του Απόλλωνα πήραν τα ηνία.

Ο Καταλά έδωσε οδηγίες για καλύτερη κυκλοφορία, εισακούστηκε από τους παίκτες του και μάλιστα ο Απόλλωνας είχε δοκάρι με τον Πίττα στο 25’. Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν χώρο, όμως δεν το πλήρωσαν αφού κρατούσαν το προβάδισμα τους.

Στο 31’ ο Κολ είδε τον Μάθιους να διώχνει πάνω στην γραμμή το πλασέ του, η πίεση αυξανόταν και στο 45’ κέρδισαν πέναλτι οι Λεμεσιανοί. Ο Πίττας έστειλε την μπάλα έξω και οι της Ομόνοιας πανηγύρισαν έξαλλα αυτή την εξέλιξη αφού πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-1.

Στο 2ο μέρος έγιναν κάποιες αλλαγές από τον Καταλά πρώτα, ο Ισπανός τεχνικός βελτίωσε την ομάδα του ενώ ο Λένον έκανε την πρώτη του κίνηση στο 61’. Το τριφύλλι έχασε κάποιες καλές στιγμές στα αρχικά στάδια του 2ου ημιχρόνου, αφού οι Κασάμα και Φελίπε δοκίμασαν χωρίς επιτυχία τον Γιοβάνοβιτς.

Η ισοφάριση των πρωταθλητών ήρθε στο 63’ με κεφαλιά του Πίττα μετά από εκτέλεση κόρνερ και εκεί απέκτησε αρκετή ψυχολογία το συγκρότημα του Καταλά, αφού μπήκε και ο κόσμος πιο ενεργά στην εξίσωση.

Ο χρόνος κυλούσε, το 1-1 παρέμενε και στο 83’ ήρθε ο Ζράντι για να υπογράψει με ένα φοβερό σουτ την ανατροπή. Έξαλλα πανηγύρια επικράτησαν στη Δυτική αφού αυτό το τέρμα θα έφερνε στο τέλος ένα σημαντικό τρίποντο για το 3/3.

Και οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές, ο Απόλλωνας έδειξε να ελέγχει περισσότερο το ματς και έτσι στο τέλος πήρε την επιτυχία στη δική του πλευρά. Και μάλιστα με μια πειστική ανατροπή. 9-6 οι τελικές, 3-5 στον στόχο. Το ποσοστό κατοχής έκλεισε στο 68% με 32% υπέρ των νικητών.

9 βαθμούς ο Απόλλωνας, 3 η Ομόνοια και πλέον κοιτούν την συνέχεια. Ο Απόλλωνας παίζει την Πέμπτη με τη Ντνίπρο στην Κύπρο ενώ η Ομόνοια με την Ρεάλ Σοσιεδάδ στην Ισπανία. Αυτά για την 2η αγωνιστική των Ευρωπαϊκών ομίλων. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, οι κυανόλευκοι της Λεμεσού παίζουν εκτός έδρας με τη Νέα Σαλαμίνα, ενώ οι πράσινοι υποδέχονται την ΕΝΠ.

Απόλλων (Ντ.Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Β.Γιοβάνοβιτς (46' Φιλιώτης), Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Χάμπος (67' Ζράντι), Σαχάρ (58' Ογκέντα), Μπα (67' Ρέθιο), Γιόστεν (80' Αλεσάμι), Πίττας.

Ομόνοια (Ν.Λένον): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Μάθιους, Λανγκ, Γιούστε, Μίλετιτς, Κασάμα (73' Παπουλής), Χαραλάμπους (61' Κούσουλος / 85' Ντίσκερουντ), Μπασιρού, Μπρούνο (73' Λοΐζου), Ανσαριφάρντ (61' Μπέζους).

Κίτρινες: Β.Γιοβάνοβιτς, Χαμάς