ΑΕΛ-Νέα Σαλαμίνα 1-0: Με λυτρωτή τον Σάντος το σερί συνεχίζεται!

Η ΑΕΛ πήρε την εντός έδρας νίκη με 1-0 κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα για την 8η αγωνιστική. Λυτρωτής ο Σάντος στο 81’, έχασαν πέναλτι οι ερυθρόλευκοι με τον Φλοριάν Τολεμές στο 22’.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο σε γενικές γραμμές δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Οι δύο ομάδες είχαν ναι μεν θέληση για να παίξουν με την μπάλα κάτω, ωστόσο τα αρκετά λάθη και οι ημιτελείς προσπάθειες δεν έφερναν φάσεις και γκολ.

Η Νέα Σαλαμίνα πρώτη είχε μερική εδαφική υπεροχή, κυκλοφορούσε από τα άκρα και με Σεργίου και Τιάγκο επιδίωκε να γίνει επικίνδυνη. Στο 5’ ο Φελίπε δοκίμασε το πόδι του αλλά ο Μούριελ δεν ανησύχησε, ενώ φτάσαμε στο 20’ για να έρθει ο Μαργκάσα να κερδίσει πέναλτι μετά από παρέμβαση του VAR. Ο Φλοριάν στο 22’ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά σημάδεψε την οριζόντια δοκό της ΑΕΛ. Αυτή ήταν και η κορυφαία φάση στο πρώτο 45λεπτο.

Μετά οι γαλαζοκίτρινοι πήραν και αυτοί κατοχή, επέλεξαν τον κεντρικό διάδρομο με Παπαφώτη και Νταβόρ ωστόσο ευκαιρίες δεν δημιουργούσαν.

Για να συναντήσουμε την πρώτη καλή στιγμή της ομάδας του Γιανέφσκι φτάσαμε στο 45+3’, όπου έγινε η σέντρα προς τον Μελισσά, με τον κήπερ της Νέας Σαλαμίνας να απομακρύνει σε κόρνερ ενστικτωδώς, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Τελικές πρώτου ημιχρόνου 2-2, από 1 στον στόχο, ενώ η κατοχή ήταν στο 52% υπέρ των ερυθρολεύκων. Τα κόρνερ στο 2-1 υπέρ της ΑΕΛ.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τον Γιανέφσκι να κάνει δύο αλλαγές, όμως η εικόνα και ο ρυθμός δεν είχαν αλλάξει. Κάποια σουτ των Μακρή και Μπεραχίνο δεν ανησύχησαν τον Μελισσά, ενώ στο 60’ ο Φλοριάν έπιασε την κεφαλιά όμως ο Μούριελ μάζεψε εύκολα.

Πέντε λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έχασαν την μεγαλύτερη φάση τους στο παιχνίδι, αφού ο Παπαφώτης εντός περιοχής, όντας ανενόχλητος, αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στην συνέχεια ο Πουρσαϊτίδης έκανε και τις δικές του κινήσεις, η κούραση άρχισε να μπαίνει στην εξίσωση και το 0-0 δεν άλλαζε.

Τα λεπτά κυλούσαν, οι δύο ομάδες έψαχναν μέσω της τακτικής τους το πολυπόθητο γκολ και εν τέλει αυτό ήρθε για την ΑΕΛ στο 81’ με τον Σάντος. Ο αμυντικός των γηπεδούχων μπήκε εντός περιοχής μετά από κάθετη που δέχτηκε και έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων της Νέας Σαλαμίνας. Το 1-0 πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλη την Ανατολική, το τρίποντο ήταν κοντά. Που θα ήταν το 3ο σερί.

Παρά την πεντάλεπτη καθυστέρηση δεν διαφοροποιήθηκε κάτι, η ΑΕΛ κέρδισε ένα αξιόλογο αντίπαλο όπως η Νέα Σαλαμίνα με 1-0 και ο πρωταγωνιστής Σάντος έφερε το τρίποντο στην γαλαζοκίτρινη πλευρά. Να σημειώσουμε ωστόσο την σπουδαία φάση για τους ερυθρόλευκους στο τέλος, όπου προωθήθηκε ο Μελισσάς σε κόρνερ και η κεφαλιά του έφυγε λίγο έξω.

Η ομάδα του Γιανέφσκι μετά από αυτή την επιτυχία έφτασε τους 11 βαθμούς, ανέβηκε στην 7η θέση μαζί με την Ανόρθωση, ενώ το συγκρότημα του «Πούρσα» παρέμεινε στους 13 και την 6η θέση. Τόσους έχει και η ΑΕΚ.

Η ΑΕΛ την επόμενη αγωνιστική παίζει με τον Ακρίτα εκτός έδρας, ενώ η Νέα Σαλαμίνα υποδέχεται την Πάφο.

6-4 οι τελικές του αγώνα, 3-2 στον στόχο. Στο 50% η κατοχή και για τις δύο ομάδες, 3-5 τα κόρνερ. Αυτά ήταν και τα τελικά στατιστικά της αναμέτρησης.

ΑΕΛ: Μούριελ, Μπάστο, Μπιλοβάρ, Σάντος, Τζάλμα, Παπαφώτης (Κατσανίκλιτς 68'), Τσιμπόλα (86' Τεϊσέιρα), Μακρής (90+4' Φραντζής), Νταβόρ (Μεντόγεβιτς 46'), Τσέποβιτς (Μπεραχίνο 46'), Κάσα

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Κλίμοβιτς, Φράγκος (86' Τσίκο), Φλοριάν, Μαργκάσα (Λιμπόμπε 68'), Οφόρι (Φιάκας 68'), Τιάγκο (86' Κουμουρής), Φελίπε