Επιστροφή στις νίκες και ντεμπούτο με το δεξί για Μακρίδη!

Ο Απόλλωνας κέρδισε τον Ακρίτα με 2-0 για την 11η αγωνιστική. Επιστροφή στις νίκες για τους περσινούς πρωταθλητές στο ντεμπούτο του Μακρίδη, τα γκολ οι Ζράντι και Πίττας στο πρώτο ημίχρονο. Έμειναν με δέκα οι γηπεδούχοι λόγω απευθείας κόκκινης του Ρέθιο στο 37’.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Το πρώτο 15λεπτο ήταν αναγνωριστικό, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα αλλά μεγάλη ευκαιρία δεν είχαμε. Ο Απόλλωνας μετά από αυτό το σημείο πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεσε και έψαξε το γκολ.

Στο 23’ οι γηπεδούχοι απώλεσαν διπλή σπουδαία φάση με Ζράντι και Πίττα, για να έρθει ένα χέρι του Καραγιάννη στην περιοχή της ομάδας του μετά από κεφαλιά του Ογκεντά στο 24’. Το VAR παρενέβη, ο Χατζηγεωργίου είδε ξανά την φάση και έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζράντι που νίκησε τον Περντρέου στο 26’.

Ο Απόλλωνας πάτησε πάνω στο προβάδισμά του, πήρε αυτοπεποίθηση και τρία λεπτά αργότερα συνδέθηκε ξανά με τα δίχτυα του Ακρίτα. Αυτή την φορά ήταν ο Πίττας, που εντός περιοχής υποδέχθηκε την μπάλα και με ψύχραιμο πλασέ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους περσινούς πρωταθλητές.

Οι κυανόλευκοι έλεγχαν το παιχνίδι όμως έμελλε να μείνουν με δέκα παίκτες ένεκα της απευθείας αποβολής του Ρέθιο. Στο 35’ ο Ισπανός έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Αραούχο, ο διαιτητής έδειξε κίτρινη αλλά το VAR τον φώναξε ξανά στο On Field Review. Έτσι η αρχική απόφαση άλλαξε και η κίτρινη έγινε κόκκινη. Από το 37’ είχαμε αριθμητική ανομοιομορφία στον αγωνιστικό χώρο του Τσιρείου.

Ο Ακρίτας ανέβασε στροφές μετά από αυτή την εξέλιξη, δεν κατόρθωσε βέβαια να βρει την μεγάλη φάση όμως είχε δύο προσπάθειες με Καραγιάννη και Αραούχο. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε μπροστά την ομάδα του Μακρίδη με 2-0, στο ντεμπούτο του κύπριου τεχνικού ως πρώτος προπονητής. 6-2 οι τελικές, 3-2 στον στόχο, 52%-48% κατοχή για τον Απόλλωνα και 6-0 τα κόρνερ.

Με την έναρξη του 2ου 45λεπτου ο Μπαντία έκανε αλλαγή, προσπάθησε να φρεσκάρει τον Ακρίτα ωστόσο οι γηπεδούχοι διαχειρίζονταν πολύ καλά τα υφιστάμενα υπέρ τους δεδομένα. Ο ρυθμός είχε πέσει, ο Λεμεσιανός σύλλογος έβρισκε κενούς διαδρόμους και ο Ακρίτας όπως ήταν φυσιολογικό είχε την κατοχή.

Στο 53’ ο Βα με πλασέ απείλησε με πλασέ εντός περιοχής, όμως δεν βρήκε στόχο και το 2-0 παρέμεινε. Στην συνέχεια είχαμε περισσότερες αλλαγές, και από τους δύο πάγκους, αφού να σημειώσουμε πως από την στιγμή της αποβολής ο Μακρίδης έβγαλε τον Ογκεντά και έβαλε τον Σπόλιαριτς.

Η κούραση ήταν ένας παράγοντας που εισήλθε στην εξίσωση, το αποτέλεσμα δεν άλλαζε παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και ο Απόλλωνας έφτανε όλο και πιο κοντά στην επιστροφή του στις νίκες.

Μετά το 65’ προσπάθησαν οι του Ακρίτα να βρουν πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες, ωστόσο η αστοχία τους και ο Γιοβάνοβιτς κρατούσαν το μηδέν για τους γηπεδούχους. Οι οποίοι να σημειώσουμε πως βρήκαν ξεκάθαρες φάσεις αλλά δεν τις αξιοποίησαν. Ένα λεπτό νωρίτερα (64’) ο Άμπραχαμ με καλό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Στο 71’ ο Πίττας απώλεσε μοναδική φάση με τετ-α-τετ καθώς είδε τον Περντρέου να το λέει εντυπωσιακά το «όχι» με τα πόδια. Ένα λεπτό αργότερα, στο 72’, ο Γαβριήλ είχε και αυτός τεράστια ευκαιρία να μειώσει για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς δεν κατόρθωσε να τελειώσει καλά την φάση. Πολύ καλή επέμβαση από τον Σέρβο κήπερ του Απόλλωνα.

Τα λεπτά κυλούσαν, ο Απόλλωνας έλεγχε το ματς και δεν έμελλε να αλλάξει κάτι μέχρι το τελικό σφύριγμα του Χατζηγεωργίου. Έτσι με αυτό το 2-0 οι περσινοί πρωταθλητές επέστρεψαν στις νίκες μετά από 4 αγώνες πρωταθλήματος και ο Μακρίδης πραγματοποίησε ντεμπούτο με το δεξί στον πάγκο.

Ο Ακρίτας έμεινε στους 4 βαθμούς και την τελευταία θέση (7η σερί ήττα), οι κυανόλευκοι έπιασαν την ΑΕΚ στην 4η θέση με 19 βαθμούς και περιμένουν να δουν τι θα γίνει στην «Αρένα» αύριο (13/11, ΑΕΚ-ΑΕΛ).

Ο σύλλογος από την Χλώρακα την επόμενη αγωνιστική (12η) θα υποδεχθεί την ΕΝΠ, ο Απόλλωνας παίζει εκτός έδρας με την ΑΕΚ. Μεσολαβεί διακοπή ελέω Εθνικών ομάδων.

Τελικά στατιστικά του αγώνα 8-7 οι τελικές, 5-5 στον στόχο, 8-5 τα κόρνερ και 40%-60% η κατοχή για τον Ακρίτα.

Απόλλων (Κ.Μακρίδης): Α.Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (64' Καμπράλ), Β.Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Χάμπος, Χαμάς, Ρέθιο, Ζράντι (64' Ίλιεφ), Ογκεντά (38' Σπόλιαριτς), Βα (73' Ντιγκινί), Πίττας

Ακρίτας (Ντ.Μπαντία): Περντρέου, Κόρατς (78' Φοριέλ), Ντράμε, Άμπραχαμ, Εράσο, Γαβριήλ, Βαράντα (67' Ραμίρες), Βάσου (58' Παουγκέν), Σαραβάνια, Καραγιάννης (46' Ελ Τζεμιλί), Αραούχο (78' Αμπντουσαλάμοφ)

Κίτρινες: Β.Γιοβάνοβιτς, Ίλιεφ /  -

Κόκκινες: Ρέθιο