Μετά την Πάφο είπε stop και στην Ανόρθωση!

Ανόρθωση και Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1 για την 14η αγωνιστική, σε ένα ματς που έγινε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Άνοιξε το σκορ η Κυρία στο 59’ με Ουάρντα, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ο Κα στο 73’. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα στο 56’ λόγω 2ης κίτρινης στον Αντωνιάδη. Οι μαυροπράσινοι μετά την Πάφο είπαν stop και στην Ανόρθωση, ξανά εκτός έδρας.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, πήραν αμέσως την κατοχή και έφτιαξαν καλές στιγμές. Στο 10’ ο Ουάρντα ανάγκασε με πλασέ τον Μολ να πραγματοποιήσει μια δύσκολη επέμβαση, ενώ στο 11’ ο Αμπαρτζουμιάν έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Μέχρι το πρώτο 25λεπτο η Κυρία ήταν δραστήρια και απειλούσε με περισσότερη συχνότητα.

Κάπου εκεί ο ρυθμός έπεσε. Ο Ολυμπιακός πίεσε πιο ψηλά, έκανε το δημιουργικό έργο της ομάδας του Μουνιόθ δύσκολο και το 0-0 παρέμενε. Οι μαυροπράσινοι παρουσίαζαν μια ορθή πειθαρχία στο αμυντικό τους πλάνο, η Ανόρθωση είχε ναι μεν την κατοχή αλλά δεν κατόρθωσε να ανησυχήσει τον Μολ.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με εξαίρεση ένα σουτ του Αρτυματά, δεν είχαμε κάτι άλλο με αποτέλεσμα να μην αλλάζει και κάτι στον φωτεινό πίνακα.

Γενικότερα ήταν ένα πρώτο ημίχρονο που θα ξεχαστεί γρήγορα, με τους γηπεδούχους να έχουν 61% κατοχή, 5 τελικές, αλλά καμία εξ αυτών στον στόχο. Κάτι που δείχνει πως η εδαφική υπεροχή ήταν ανούσια.

Κινητήριοι μοχλοί για την Ανόρθωση οι Ουάρντα και Αμπαρτζουμιάν, οι οποίοι από τα δύο άκρα έπαιρναν πρωτοβουλίες χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Με την έναρξη του β’ μέρους ο Μουνιόθ έκανε τρεις αλλαγές και μια ο Ολυμπιακός. Στο 47’ ο Κυριάκου μονομάχησε με τον Κορέια εντός περιοχής της Ανόρθωσης, ο διαιτητής είπε παίζεται όμως το VAR τον φώναξε για να δει εκ νέου την φάση. Ο Φωτίου επέμεινε στην αρχική του απόφαση και διέταξε όπως συνεχιστεί χωρίς πέναλτι το παιχνίδι.

Στο 56’ έμελλε να αλλάξουν οι αριθμητικές ισορροπίες καθώς ο Αντωνιάδης με 2η κίτρινη αποβλήθηκε από τον Φωτίου και άφησε την Ανόρθωση με 10 παίκτες. Ωστόσο αυτό δεν πτόησε την ομάδα του Μουνιόθ που στο 59’ με τον Ουάρντα άνοιξε το σκορ εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών.

Άμεσα ο Μάκης Σεργίδης έκανε τις αλλαγές του, προσπάθησε να βοηθήσει τον Ολυμπιακό για να γίνει πιο επιθετικός στην αναμέτρηση και τα έπαιζε όλα για όλα.

Στο 70’ ο Φωτίου έδειξε το σημείο του πέναλτι υπέρ της Κυρίας για χέρι, αλλά μετά από παρέμβαση του VAR τελικά δόθηκε φάουλ εκτός περιοχής. Και αφού το 2-0 δεν ήρθε σε εκείνη την φάση ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με πανέμορφο γκολ του Κα στο 73’. Να σημειώσουμε πως ο ποδοσφαιριστής αυτός είχε μπει στο γήπεδο μόλις ένα λεπτό πριν.

Το 1-1 έδωσε ψυχολογία στους μαυροπράσινους που είχαν τον βαθμό αλλά και ένα παίκτη περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο. Σειρά του Μουνιόθ να πραγματοποιήσει τις παρεμβάσεις του, ανακάτεψε την τράπουλα όμως το ισόπαλο αποτέλεσμα δεν άλλαζε.

Στο 84’ ένα σουτ του Ουαρίς κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ, με τον επιθετικό της Κυρίας να είναι δραστήριος από την ώρα που πέρασε στο γήπεδο.

Έξι ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων, και στο 1ο από αυτά ο Ουαρίς από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να κατεβάσει την μπάλα εντός περιοχής του Μολ, με την ευκαιρία να κάνει φτερά. Στο 90+4’ ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι μετά από πτώση του Φερέιρα, παίζεται είπαν ρεφ και VAR.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, Ανόρθωση και Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1 και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 18 βαθμούς (7η θέση) και οι μαυροπράσινοι τους 8 (13η θέση). Η Κυρία την επόμενη αγωνιστική παίζει με τον ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας, ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Άρη.

9-3 οι τελικές, 1-1 στον στόχο. 59%-41% η κατοχή υπέρ των γηπεδούχων. 10-1 τα κόρνερ τα τελικά στατιστικά της αναμέτρησης.

Ανόρθωση (Ι.Μουνιόθ): Λόρια, Μπαϊσίνιο (80' Ουαρίς), Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν (80' Κορρέα), Κίκο (46' Φερέιρα), Σάμπο, Νινγκά (46' Χρυσοστόμου), Χριστοφή (46' Ιωάννου), Ουάρντα

Ολυμπιακός (Μ.Σεργίδης): Μολ, Λιασίδης (66' Χέντρικς), Μπάρντι, Μουκτάρης, Γκεριέρ, Ντόσις, Ιωάννου, Ψύχας (46' Πεχλιβάνης), Νάνι (72' Κα), Κυριάκου, Κορομά (90' Μάρκοβιτς)

Κίτρινες: Σαμπό, Κορέια, Ουάρντα, Κορέα / Ιωάννου

Κόκκινες: Αντωνιάδης